Product Overview
The GVZ1C687M1010CNVC is a 16V, 680uF Al-Ecap SMD aluminum electrolytic capacitor from the GVZ series. It features extra low ESR, a wide operating temperature range of -55C to +105C, and a long life of 3000 hours at 105C. Designed for surface mounting on high-density PC boards, this capacitor offers low impedance and is suitable for applications requiring high reliability and performance across a broad temperature spectrum.
Product Attributes
- Series: GVZ
- Type: Al-Ecap (Aluminum Electrolytic Capacitor)
- Mounting Type: SMD (Surface Mount Device)
- Certifications: RoHS Compliance, Halogen-free
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Part Number | GVZ1C687M1010CNVC |
| Rated Voltage (VR) | 16 V |
| Rated Capacitance (CR) | 680 uF (120Hz, 20) |
| Category Temperature Range | -55 ~ +105 |
| Capacitance Tolerance | -20% ~ +20% (120Hz, 20) |
| Surge Voltage (VS) | 18.4 VDC |
| Leakage Current (ILC) | 108.8 uA (After 2 minutes) |
| Dissipation Factor (Tan) | 0.16 (120Hz, 20) |
| Impedance (Z, ) | 0.09 (100kHz, 20) |
| Ripple Current (IRC, rms) | 820 mA (100kHz, 105) |
| Endurance | 3,000 Hrs at 105; VR |
| Shelf Life Test | 1,000 Hrs at 105 |
| Capacitance Change (Endurance/Shelf Life) | Within 20% of initial Value |
| Tan Change (Endurance/Shelf Life) | Less than 200% of specified Value |
| Leakage Current Change (Endurance/Shelf Life) | Within specified Value |
| Low Temperature Characteristics (Impedance Ratio) | Z(-25)/ Z(+20) 2; Z(-55)/ Z(+20) 4 (120Hz) |
| Ripple Current Frequency Multipliers | 120Hz: 0.65; 1k: 0.85; 10k: 0.95; 100k: 1.00 |
| Dimensions (D x H) | 10 x 10.5 mm |
| Standards | JIS C 5101-1, -18, IEC 60384-4 |
| Publication Date | 2022-02-15 |
2410121335_HRK-GVZ1C687M1010CNVC_C2983384.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible