Product Overview
The GVT series aluminum electrolytic capacitor, model GVT1E227M0810CNVC, is designed for surface mounting on high-density PC boards. It offers a capacitance of 220uF at a rated voltage of 25V, with a tolerance of 20%. This SMD capacitor features a category temperature range of -55 to +105 and is rated for 2,000 hours of endurance at 105. It is compliant with RoHS and Halogen-free standards.
Product Attributes
- Brand: GVT
- Type: Al-Ecap (Aluminum Electrolytic Capacitor)
- Mounting Type: SMD (Surface Mount Device)
- Certifications: RoHS Compliance, Halogen-free
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Part Number | GVT1E227M0810CNVC |
| Capacitance (CR) | 220 uF |
| Rated Voltage (VR) | 25 V |
| Capacitance Tolerance | -20% ~ +20% |
| Category Temperature Range | -55 ~ +105 |
| Endurance | 2,000 Hrs at 105 |
| Shelf Life Test | 1,000 Hrs at 105 |
| Capacitance Change (Endurance/Shelf Life) | Within 20% of initial Value |
| Dissipation Factor (Tan) (Max.) | 0.18 (120Hz, 20) |
| Tan Change (Endurance/Shelf Life) | Less than 200% of specified Value |
| Leakage Current (ILC) (Max.) | 55 uA (After 2 minutes) |
| Leakage Current (Endurance/Shelf Life) | Within specified Value |
| Surge Voltage (VS) | 28.8 VDC |
| Ripple Current (IRC, rms) | 175 mA (120Hz, 105) |
| Impedance Ratio Z(-25)/ Z(+20) (Max.) | 2 |
| Impedance Ratio Z(-55)/ Z(+20) (Max.) | 4 |
| Dimensions (Diameter x Height) | 8x10.5 mm |
| Ripple Current Frequency Multiplier (120Hz) | 1.00 |
| Ripple Current Frequency Multiplier (1kHz) | 1.20 |
| Ripple Current Frequency Multiplier (10kHz up) | 1.30 |
| Standards | JIS C 5101-1, -18, IEC 60384-4 |
| Publication Date | 2022-02-15 |
2410121335_HRK-GVT1E227M0810CNVC_C2983548.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible