Product Overview
The GVE1E107M0606CNVC is an Al-Ecap (Aluminum Electrolytic Capacitor) with a capacitance of 100uF and a rated voltage of 25V. It features low ESR, a compact D6.3H5.7mm size, and is designed for 2000 hours of operation at 105. This SMD component operates within a temperature range of -55 to +105 and is suitable for surface mounting on high-density PC boards, offering high-frequency low impedance characteristics.
Product Attributes
- Brand: GVE
- Type: Al-Ecap
- Certifications: RoHS Compliance, Halogen-free
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Part Number (P/N) | GVE1E107M0606CNVC |
| Capacitance (CR) | 100 uF (120Hz, 20) |
| Rated Voltage (VR) | 25 V |
| Capacitance Tolerance | -20% ~ +20% (120Hz, 20) |
| Surge Voltage (VS) | 28.8 VDC |
| Leakage Current (ILC) | 25 uA (After 2 minutes) |
| Dissipation Factor (Tan) | 0.14 (120Hz, 20) |
| Impedance (Z, ) | 1.0 (100kHz, 20) |
| Ripple Current (IRC, rms) | 140 mA (100kHz, 105) |
| Category Temperature Range | -55 ~ +105 |
| Endurance | 2,000 Hrs at 105; VR |
| Shelf Life Test | 1,000 Hrs at 105 |
| Capacitance Change (Endurance/Shelf Life) | Within 20% of initial Value |
| Tan Change (Endurance/Shelf Life) | Less than 200% of specified Value |
| Leakage Current (Endurance/Shelf Life) | Within specified Value |
| Impedance Ratio Z(-25)/ Z(+20) | Max. 2 |
| Impedance Ratio Z(-55)/ Z(+20) | Max. 3 |
| Ripple Current Multiplier (Frequency 120Hz) | 0.65 |
| Ripple Current Multiplier (Frequency 1k) | 0.85 |
| Ripple Current Multiplier (Frequency 10k) | 0.95 |
| Ripple Current Multiplier (Frequency 100k) | 1.00 |
| Dimensions (D x H) | 6.3 x 5.7 mm |
| Standards | JIS C 5101-1, -18, IEC 60384-4 |
| Publication Date | 2022-02-15 |
2410121335_HRK-GVE1E107M0606CNVC_C2983551.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible