Product Overview
The GVE1V227M0810CNVC is a 220F, 35V Al-Ecap capacitor designed for high-density surface mounting on PC boards. It features low impedance, wide temperature range operation (-55 to +105), and assured 3,000 hours of life at 105. This capacitor is suitable for applications requiring high-frequency performance and long-term reliability.
Product Attributes
- Brand: GVE
- Type: Al-Ecap
- Compliance: RoHS Compliance, Halogen-free
Technical Specifications
| Item | Specification |
|---|---|
| Part Number | GVE1V227M0810CNVC |
| Capacitance | 220 F |
| Rated Voltage (VR) | 35 VDC |
| Capacitance Tolerance | 20% |
| Category Temperature Range | -55 ~ +105 |
| Surge Voltage (VS) | 40.3 VDC |
| Leakage Current (ILC) | 77 A (After 2 minutes) |
| Dissipation Factor (Tan) | 0.12 (120Hz, 20) |
| Impedance (Z, ) | 0.3 (100kHz, 20) |
| Ripple Current (IRC, rms) | 450 mA (100kHz, 105) |
| Endurance | 3,000 Hrs at 105 (VR) |
| Shelf Life Test | 1,000 Hrs at 105 (No Load) |
| Capacitance Change (Endurance) | Within 20% of initial Value |
| Tan Change (Endurance) | Less than 200% of specified Value |
| Leakage Current (Endurance) | Within specified Value |
| Capacitance Change (Shelf Life) | Within 20% of initial Value |
| Tan Change (Shelf Life) | Less than 200% of specified Value |
| Leakage Current (Shelf Life) | Within specified Value |
| Dimensions (Diameter x Height) | 8x10.5 mm |
| Low Temperature Characteristics (Impedance Ratio Z(-25)/Z(+20)) | Max. 2 |
| Low Temperature Characteristics (Impedance Ratio Z(-55)/Z(+20)) | Max. 3 |
| Ripple Current Frequency Multiplier (120Hz) | 0.65 |
| Ripple Current Frequency Multiplier (1k Hz) | 0.85 |
| Ripple Current Frequency Multiplier (10k Hz) | 0.95 |
| Ripple Current Frequency Multiplier (100k Hz) | 1.00 |
| Standards | JIS C 5101-1, -18, IEC 60384-4 |
| Publication Date | 2022-02-15 |
2410121335_HRK-GVE1V227M0810CNVC_C2983306.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible