HOKURIKU ELECTRIC INDUSTRY CO., LTD. - VGF39NCHXT HDK Type Variable Resistor
Product Overview
The HOKURIKU ELECTRIC INDUSTRY CO., LTD. VGF39NCHXT is a 3mm chip trimmer potentiometer featuring a Metal-Glaze Resistor, designed for general electronic equipment applications. This component offers a nominal total resistance range from 100 to 1 M with a total resistance tolerance of 25%. It operates within a wide temperature range of -40 to +100 and is built with durable materials for reliable performance in various electronic devices.
Product Attributes
- Brand: HDK (HOKURIKU ELECTRIC INDUSTRY CO., LTD.)
- Type: VGF39NCHXT
- Resistor Type: Metal-Glaze Resistor
- Origin: CHINA (Manufactured by DANDONG NEW LAND ELECTRONIC Co., Ltd.)
- Certifications: RoHS Compliant
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | VGF39NCHXT |
| Type | 3mm Chip trimmer potentiometer |
| Operating Temperature Range | -40 to +100 |
| Storage Temperature Range | -40 to +100 |
| Nominal Total Resistance Range | 100 to 1 M |
| Total Resistance Tolerance | 25 % |
| Power Rating | 0.15 W (up to +70 ) |
| Maximum Operating Voltage | 50 V |
| Total Mechanical Rotation | 270 20 |
| Rotational Torque | 0.98 mNm to 11.76 mNm |
| Push Load (Axial) | 9.8 N for 30 seconds |
| Soldering Strength (Load) | 9.8 N (Left/Right), 4.9 N (Up) for 30 seconds |
| Contact Resistance (Total Nominal Resistance 1 k) | 5 % of nominal total resistance |
| Contact Resistance (Total Nominal Resistance > 1 k) | 2 % of nominal total resistance |
| Residual Resistance (Terminal 1-2 or 2-3) | 20 |
| Temperature Coefficient (T.C.R.) | 250 ppm/ |
| Vibration Resistance | 1.5 mm amplitude, 10 Hz to 55 Hz (2 h per direction, X, Y, Z) |
| Load Life (1000 h at 70) | Change in total resistance: Within 5 % |
| High Temperature Storage (1000 h at 70) | Change in total resistance: Within 2 % |
| Rotational Life (20 cycles) | Change in total resistance: Within 10 % |
| Humidity Load Life (1000 h at 40, 90-95% RH) | Change in total resistance: Within 5 % |
| Humidity Resistance (1000 h at 40, 90-95% RH) | Change in total resistance: Within 5 % |
| Taping Quantity | 2,500 pcs/reel |
| Preset Position (Delivery) | 50% 15% of total rotation angle |
Materials
| Part Name | Base Material | Plating |
|---|---|---|
| Board | Ceramic (Alumina) | - |
| Resistor | Metal Glaze Coating | - |
| Electrode | AgPd | - |
| 1st, 3rd Terminal | Steel | Under plating: Ni (0.5-2 m), Surface plating: Sn (2-4 m) |
| 2nd Terminal | Steel | Under plating: Ni (0.5-2 m), Surface plating: Sn (2-4 m) |
| Moving Contact | Stainless Steel | - |
| Sealing Resin | Acrylic | - |
| Terminal Joint | Steel | Solder (Sn-3Ag-0.5Cu) |
2411220546_HDK-VGF39NCHXT-B302_C22461624.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible