HOKURIKU ELECTRIC INDUSTRY CO., LTD. - VGF39NCHXT HDK Variable Resistor
The HOKURIKU ELECTRIC INDUSTRY CO., LTD. VGF39NCHXT is a 3mm chip trimmer potentiometer featuring a Metal-Glaze-Resistor, designed for general electronic equipment applications. This component offers precise resistance adjustment capabilities with a specified operating temperature range and a variety of resistance values.
Product Attributes
- Brand: HDK
- Manufacturer: HOKURIKU ELECTRIC INDUSTRY CO., LTD.
- Type: VGF39NCHXT
- Resistor Technology: Metal-Glaze-Resistor
- Origin: CHINA (DANDONG NEW LAND ELECTRONIC Co., Ltd.)
- Conformity: RoHS Directives
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Model Type | VGF39NCHXT |
| Nominal Total Resistance Range | 100 to 1 M |
| Total Resistance Tolerance | 25 % |
| Power Rating | 0.15 W (+70 ) |
| Maximum Operating Voltage | 50 V |
| Operating Temperature Range | -40 to +100 |
| Storage Temperature Range | -40 to +100 |
| Total Mechanical Rotation | 270 20 |
| Rotational Torque | 0.98 mNm to 11.76 mNm |
| Push Load (Axial) | 9.8 N (for 30 seconds) |
| Torsion Moment | 14.7 mNm (for 5 seconds) |
| Soldering Strength (Load) | 9.8 N (Horizontal), 4.9 N (Vertical) |
| Contact Resistance ( 1 k) | 5 % of nominal total resistance |
| Contact Resistance (> 1 k) | 2 % of nominal total resistance |
| Residual Resistance ( 1 k) | 20 |
| Residual Resistance (> 1 k) | 20 k max |
| Temperature Coefficient (T.C.R.) | 250 ppm/ |
| Resistance Law (Taper) | B (Linear taper) |
| Ineffective Rotation | 10 % of total mechanical rotation |
| Vibration Resistance | 1.5 mm amplitude, 10 Hz - 55 Hz - 10 Hz, 2h per axis (X,Y,Z) |
| Load Life (1000h) | Change in total resistance within 5 % |
| High Temperature Storage (1000h) | Change in total resistance within 2 % |
| Rotational Life (20 cycles) | Change in total resistance within 10 % |
| Humidity Load Life (1000h) | Change in total resistance within 5 % |
| Humidity Resistance (1000h) | Change in total resistance within 5 % |
| Temperature Cycle Life | Change in total resistance within 2 % |
| Preset Position (Delivery) | 50 % 15 % of total rotation angle |
| Taping Quantity | 2,500 pcs/reel |
Materials
| Part Name | Base Material | Plating |
|---|---|---|
| Board | CERAMIC (Al2O3) | - |
| Resistor | METAL GLAZE COATING | - |
| Electrode | AgPd | - |
| 1st, 3rd Terminal | STEEL | UNDER PLATING Ni: 0.5-2 m, SURFACE PLATING Sn: 2-4 m |
| 2nd Terminal | STEEL | UNDER PLATING Ni: 0.5-2 m, SURFACE PLATING Sn: 2-4 m |
| Moving Contact | STAINLESS STEEL | SOLDER (Sn-3Ag-0.5Cu) |
| Sealing Resin | ACRYLIC | - |
2411220546_HDK-VGF39NCHXT-B104_C22461455.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible