Product Overview
The HOKURIKU ELECTRIC INDUSTRY CO., LTD. VGF39NCHXT is a 3mm Chip trimmer potentiometer featuring a Metal-Glaze Resistor. Designed for general electronic equipment, this component offers a wide operating and storage temperature range, various resistance values, and precise control.
Product Attributes
- Brand: HDK (HOKURIKU ELECTRIC INDUSTRY CO., LTD.)
- Type: VGF39NCHXT
- Origin: CHINA (DANDONG NEW LAND ELECTRONIC Co., Ltd.)
- Conformity: RoHS Directives
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Type | VGF39NCHXT |
| Scope | 3mm Chip trimmer potentiometer with Metal-Glaze Resistor, used in electronic equipment. |
| Operating Temperature Range | -40 to +100 |
| Storage Temperature Range | -40 to +100 |
| Nominal Total Resistance Range | 100 to 1 M |
| Total Resistance Tolerance | 25 % |
| Power Rating | 0.15 W (up to +70 ) |
| Maximum Operating Voltage | 50 V |
| Total Mechanical Rotation | 270 20 |
| Rotational Torque | 0.98 mNm to 11.76 mNm |
| Push Load (Axial) | 9.8 N for 30 seconds |
| End Stop Strength | 14.7 mNm for 5 seconds |
| Soldering Strength (Static Load) | 9.8 N (horizontal), 4.9 N (vertical) for 30 seconds |
| Contact Resistance (Total nominal resistance 1 k) | 5 % of nominal total resistance |
| Contact Resistance (Total nominal resistance > 1 k) | 2 % of nominal total resistance |
| Residual Resistance (Terminals 1-2 or 2-3) | 20 (for total resistance 1 k) |
| Residual Resistance (Terminals 1-2 or 2-3) | 5 % of nominal total resistance (for total resistance > 1 k) |
| Ineffective Rotation | 10 % of total mechanical rotation (at each end) |
| Temperature Coefficient (T.C.R.) | 250 ppm/ |
| Resistance Law (Taper) | B characteristic (Linear taper) (40% to 60% at 50% angle) |
| Load Life | Change in total resistance within 5% of initial value (1000 h at 70) |
| Vibration Resistance | Change in resistance between 1-2 within 5% (1.5mm amplitude, 2h per direction) |
| Resistance to Soldering Heat | Change in resistance between 1-2 within 5% (No disassociation during test) |
| High Temperature Storage | Change in total resistance within 2% of initial value (1000 h at 70) |
| Rotational Life | Change in total resistance within 10% of initial value (20 cycles at 10 min) |
| Humidity Load Life | Change in total resistance within 5% of initial value (1000 h at 40, 90-95% RH) |
| Humidity Resistance | Change in total resistance within 5% of initial value (1000 h at 40, 90-95% RH) |
| Temperature Cycle Durability | Change in total resistance within 2% of initial value (5 cycles) |
| Preset Position on Delivery | 50% 15% of total rotation angle |
| Soldering Conditions (Reflow) | Peak: Within 260 for 10s; Application: >230 for 40s |
| Soldering Conditions (Hand Soldering) | Tip Temp: 40010; Time: 3s +1s/-0s |
| Taping Quantity | 2,500 pcs/reel (excluding fractions) |
| Storage Conditions | Normal temperature (5-35), normal humidity (45-85% RH); 6 months shelf life. Avoid direct sunlight and corrosive gases. |
2411220546_HDK-VGF39NCHXT-B101_C22461452.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible