Product Overview
The HOKURIKU ELECTRIC INDUSTRY CO., LTD. VGF39NCHXT is a 3mm chip trimmer potentiometer featuring a Metal-Glaze Resistor. Designed for general electronic equipment, this component offers reliable performance across a wide operating temperature range and is built with durable materials. It is suitable for various applications requiring precise resistance adjustment.
Product Attributes
- Brand: HDK (HOKURIKU ELECTRIC INDUSTRY CO., LTD.)
- Type: VGF39NCHXT
- Origin: CHINA (DANDONG NEW LAND ELECTRONIC Co., Ltd.)
- Certifications: RoHS compliant, Halogen Free (HF)
- Material: Metal-Glaze Resistor
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Dimensions | 3 mm Chip trimmer potentiometer (See attached Drawing) |
| Operating Temperature Range | -40 to +100 |
| Storage Temperature Range | -40 to +100 |
| Nominal Total Resistance Range | 100 to 1 M |
| Total Resistance Tolerance | 25 % |
| Power Rating | 0.15 W (up to +70 ) |
| Maximum Operating Voltage | 50 V |
| Standard Atmospheric Conditions for Measurement | Ambient temperature: 5 to 35 , Relative humidity: 45 % to 85 %, Air pressure: 860 hPa to 1 060 hPa |
| Mechanical Rotation | Total Mechanical Rotation: 270 20 |
| Rotational Torque | 0.98 mNm to 11.76 mNm |
| Push Load (Axial) | 9.8 N for 30 seconds |
| Torsion Moment | 14.7 mNm for 5 seconds |
| Soldering Strength Load (Front/Back/Left/Right) | 9.8 N for 30 seconds |
| Soldering Strength Load (Upward) | 4.9 N for 30 seconds |
| Contact Resistance (Total nominal resistance 1 k) | 5 % of nominal total resistance |
| Contact Resistance (Total nominal resistance > 1 k) | 2 % of nominal total resistance |
| Residual Resistance (Terminals 1-2 or 2-3) | 20 (for total resistance 1 k) |
| Ineffective Rotation | 10 % of total mechanical rotation (at each end) |
| Temperature Coefficient of Resistance (T.C.R.) | 250 ppm/ |
| Resistance Law (Taper) | B characteristic (Linear taper): 40% to 60% at 50% angle |
| Vibration Resistance | 1.5 mm amplitude, 10 Hz to 55 Hz sweep, 2 hours in X, Y, Z directions |
| Load Life Endurance | 1000 h 12 h at 70 2 with rated DC voltage |
| High Temperature Storage | 1000 h 12 h at 70 2 |
| Temperature Cycle Endurance | 5 successive cycles as per specified temperature profile |
| Rotational Life (No load) | 20 cycles 2 cycles at 10 min |
| Humidity Endurance | 1000 h 12 h at 40 2 and 90 % to 95 % RH (no load) |
| Humidity Load Life Endurance | 1000 h 12 h at 40 2 and 90 % to 95 % RH with rated DC voltage |
| Preset Position on Delivery | 50 % 15 % of total rotation angle |
| Taping Quantity | 2,500 pcs/reel (excluding fractions) |
2411220546_HDK-VGF39NCHXT-B153_C22461645.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible