Product Overview
The HOKURIKU ELECTRIC INDUSTRY CO., LTD. VGF39NCHXT is a 3mm chip trimmer potentiometer featuring a Metal-Glaze Resistor, designed for general electronic equipment applications. It offers a wide operating temperature range, nominal total resistance from 100 to 1 M, and a power rating of 0.15 W at 70C. This component is manufactured in China by DANDONG NEW LAND ELECTRONIC Co., Ltd. and conforms to RoHS Directives.
Product Attributes
- Brand: HDK (HOKURIKU ELECTRIC INDUSTRY CO., LTD.)
- Type: VGF39NCHXT
- Origin: CHINA (DANDONG NEW LAND ELECTRONIC Co., Ltd.)
- Certifications: RoHS
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Scope | 3 mm Chip trimmer potentiometer with Metal-Glaze Resistor, used in electronic equipment. |
| Operating Temperature Range | -40 to +100 |
| Storage Temperature Range | -40 to +100 |
| Nominal Total Resistance Range | 100 to 1 M |
| Total Resistance Tolerance | 25 % |
| Power Rating | 0.15 W (up to +70 ) |
| Maximum Operating Voltage | 50 V |
| Standard Atmospheric Conditions (Measurement) | Ambient temperature: 5 to 35 , Relative humidity: 45 % to 85 %, Air pressure: 860 hPa to 1 060 hPa |
| Mechanical Rotation (Total) | 270 20 |
| Rotational Torque | 0.98 mNm to 11.76 mNm |
| Push Load (Axial) | 9.8 N for 30 seconds |
| Soldering Strength (Static Load) | 9.8 N (forward/backward/left/right), 4.9 N (upward) for 30 seconds |
| Contact Resistance (Total nominal resistance 1 k) | 5 % of nominal total resistance |
| Contact Resistance (Total nominal resistance > 1 k) | 2 % of nominal total resistance |
| Residual Resistance (Terminals 1-2 or 2-3) | 20 (for total resistance 1 k) |
| Residual Resistance (Terminals 1-2 or 2-3) | 5 % of nominal total resistance (for total resistance > 1 k) |
| Resistance Law (Taper) | B characteristic (Linear taper): 40% to 60% at 50% angle |
| Ineffective Rotation | 10 % of total mechanical rotation (at each end) |
| Temperature Coefficient of Resistance (T.C.R.) | 250 ppm/ |
| Vibration Resistance | 1.5 mm amplitude, 10 Hz to 55 Hz to 10 Hz cycle, 2 hours per direction (X, Y, Z) |
| Load Life (1000 h at 70C) | Change in total resistance: Within 5% of initial value |
| High Temperature Storage (1000 h at 70C) | Change in total resistance: Within 2% of initial value |
| Rotational Life (20 cycles at 10 min) | Change in total resistance: Within 10% of initial value |
| Humidity Load Life (1000 h at 40C, 90-95% RH) | Change in total resistance: Within 5% of initial value |
| Humidity Resistance (1000 h at 40C, 90-95% RH) | Change in total resistance: Within 5% of initial value |
| Temperature Cycle Endurance | Change in total resistance: Within 2% of initial value |
| Preset Position (Delivery) | 50% 15% of total rotation angle |
| Soldering Conditions (Reflow) | Peak: Within 260C for 10s; Application time: >230C for 40s |
| Soldering Conditions (Hand Soldering) | Tip temperature: 400C 10C; Application time: 3s +1s/-0s |
| Taping Quantity | 2,500 pcs/reel (excluding fractions) |
2411220546_HDK-VGF39NCHXT-B202_C22461616.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible