Product Overview
The HCCF3 Ceramic Filter is a high-selectivity SMD component designed for narrowband communication. Its compact structure and small size ensure that electrical performance is not affected by external electromagnetic interference. This filter is suitable for matching with various ICs and can be automatically on-line reflowed. It is RoHS compliant.
Product Attributes
- Brand: HCCF3
- Type: Ceramic Filter
- Mounting Type: SMD
- Compliance: RoHS compliant
- Origin: Suzhou, China (implied by company address)
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Package Dimensions (approx.) | 7.0x3.0 mm |
| Package Dimensions (approx.) | 3.4x3.1 mm |
| Electrode Function (1) | Input |
| Electrode Function (2) | Ground |
| Electrode Function (3) | Float (signal line) |
| Electrode Function (4) | Output |
| Electrode Function (5) | Monthly code |
| Dimensions (approx.) | 1.5 0.2 mm |
| Dimensions (approx.) | 1.2 0.3 mm |
| Dimensions (approx.) | 1.2 0.3 mm |
| Dimensions (approx.) | 1.2 0.3 mm |
| Dimensions (approx.) | 7.0 0.3 mm |
| Dimensions (approx.) | 4.1 0.4 mm |
| Dimensions (approx.) | 1.2 0.3 mm |
| Dimensions (approx.) | 1.2 0.3 mm |
| Dimensions (approx.) | 1.2 0.3 mm |
| Dimensions (approx.) | 1.5 0.2 mm |
| Dimensions (approx.) | 3.0 0.3 mm |
| Dimensions (approx.) | 3.45 0.2 mm |
| Dimensions (approx.) | 3.10 0.2 mm |
| Dimensions (approx.) | 1.4 0.1 mm |
| Dimensions (approx.) | 0.7 0.3 mm |
| Dimensions (approx.) | 0.7 0.3 mm |
| Dimensions (approx.) | 0.7 0.3 mm |
| Dimensions (approx.) | 0.85 0.3 mm |
| Dimensions (approx.) | 0.85 0.3 mm |
| Input Electrode Marker | 0-0.3 mm |
| Dimensions (approx.) | (1.30) mm |
| Dimensions (approx.) | (1.30) mm |
| Dimensions (approx.) | 0-0.3 mm |
| Dimensions (approx.) | 0-0.3 mm |
| Dimensions (approx.) | (1.35) mm |
| Dimensions (approx.) | 0.6 0.3 mm |
| Dimensions (approx.) | 0.6 0.3 mm |
| Dimensions (approx.) | 0.4 0.2 mm |
| Dimensions (approx.) | (1.35) mm |
2411271033_HCI-HCFF3-10-700-F180IL07AL_C42392420.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible