Product Overview
The GiantOhm GR Series General Purpose Thick Film Chip Resistors are designed with thick film technology, offering tiny and light components with high reliability. These RoHS-compliant resistors are compatible with both reflow and wave soldering, and are rated MSL Class 1. They are suitable for a wide range of applications including home appliances, telecommunications, smart wearables, computers and peripherals, and instruments and meters.
Product Attributes
- Brand: GiantOhm
- Series: GR Series
- Technology: Thick Film
- Compliance: RoHS compliant
- Moisture Sensitivity Level (MSL): MSL 1
- Soldering Compatibility: Reflow and wave soldering
Technical Specifications
| Series | Size | Rated Power | Max. Working Voltage (MWV) | Max. Overload Voltage (MOV) | Dielectric Withstanding Voltage (DWV) | Max. Rated Current (MRC) | Max. Overload Current (MOC) | Resistance Value Range (0.5%) | Resistance Value Range (1%) | Resistance Value Range (5%) | Jumper (< 50m) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GR0105 | 1/32W | 15V | 30V | - | 0.5A | 1A | 10-10M | 1-10M | - | < 50m | |
| GR0201 | 1/20W | 25V | 50V | - | 0.5A | 1A | 1-10M | 1-10M | - | < 50m | |
| GR0402 | 1/16W | 50V | 100V | 100V | 1A | 2A | 1-10M | 1-22M | 1-22M | < 50m | |
| GR0603 | 1/10W | 75V | 150V | 300V | 1A | 2A | 1-10M | 1-22M | 1-100M | < 50m | |
| GR0805 | 1/8W | 150V | 300V | 500V | 2A | 5A | 1-10M | 1-22M | 1-100M | < 50m | |
| GR1206 | 1/4W | 200V | 400V | 500V | 2A | 10A | 1-10M | 1-22M | 1-100M | < 50m | |
| GR1210 | 1/2W | 200V | 500V | 500V | 2A | 10A | 1-10M | 1-22M | 1-100M | < 50m | |
| GR1812 | 3/4W | 200V | 500V | 500V | 2A | 10A | 1-10M | 1-22M | 1-100M | < 50m | |
| GR2010 | 3/4W | 200V | 500V | 500V | 2A | 10A | 1-10M | 1-22M | 1-100M | < 50m | |
| GR2512 | 1W | 200V | 500V | 500V | 2A | 10A | 1-10M | 1-22M | 1-100M | < 50m |
| Size | L (mm) | W (mm) | H (mm) | A (mm) | B (mm) |
|---|---|---|---|---|---|
| 0105 | 0.400.02 | 0.200.02 | 0.130.02 | 0.100.03 | 0.100.03 |
| 0201 | 0.600.03 | 0.300.03 | 0.230.03 | 0.100.05 | 0.150.05 |
| 0402 | 1.000.10 | 0.500.05 | 0.350.05 | 0.200.10 | 0.250.10 |
| 0603 | 1.600.10 | 0.800.10 | 0.450.10 | 0.300.20 | 0.300.20 |
| 0805 | 2.000.15 | 1.250.15 | 0.550.10 | 0.400.20 | 0.400.20 |
| 1206 | 3.100.15 | 1.550.15 | 0.550.10 | 0.450.20 | 0.450.20 |
| 1210 | 3.100.10 | 2.600.20 | 0.550.10 | 0.500.25 | 0.500.20 |
| 1812 | 4.500.20 | 3.200.20 | 0.550.20 | 0.500.20 | 0.500.20 |
| 2010 | 5.000.10 | 2.500.20 | 0.550.10 | 0.600.25 | 0.500.20 |
| 2512 | 6.350.10 | 3.200.20 | 0.550.10 | 0.600.25 | 0.500.20 |
| Size | Operating Temperature Range |
|---|---|
| 0105 | -55 to +125 |
| 0201~2512 | -55 to +155 |
| Reliability Item | Acceptable Criterion |
|---|---|
| Temperature Coefficient of Resistance (T.C.R.) | GR0105: 1R10: -200~+600PPM/; 10R100: 300PPM/; 100: 200PPM/ GR0201: 1R10: -100~+350PPM/; 10: 200PPM/ GR0402~2512: 1R10: 200PPM/C; 10 R10M: 100PPM/C; 10MR22M: 200PPM/C; 22MR100M: 300PPM/C |
| Insulation Resistance | 109 |
| Dielectric Withstanding Voltage | No current or arc breakdown by 10uA |
| Short Time Over Load | 1% series: R/R=(1.0%+0.05); 5% series: R/R=(2.0%+0.05); 0105: R/R=(2.0%+0.05); Jumper: < 50m |
| Intermittent Overload | R/R=(5.0%+0.05); Jumper: < 50m |
| Resistance to Solvent | No obvious damage, peeling, swelling phenomenon |
| Solderability | 1. Solder coverage over 95%; 2. No more than 5% of the partially exposed substrate, non-wetted plating or ceramic substrate part. |
| Resistance to Soldering Heat | R/R=(1.0%+0.05); Jumper: < 50m |
| Thermal Shock | R/R=(1.0%+0.05); Jumper: < 50m |
| Solder Joint Endurance Test | R/R=(1.0%+0.05); Jumper: < 50m |
| Resistance to Dry Heat | 1% series: R/R=(1.0%+0.05); 5% series: R/R=(3.0%+0.05); 0105: R/R=(3.0%+0.05); Jumper: < 50m |
| Loading Life in Moisture | 1% series: R/R=(1.0%+0.05); 5% series: R/R=(3.0%+0.05); 0105: R/R=(3.0%+0.05); Jumper: < 100m |
| Load Life | 1% series: R/R=(1.0%+0.05); 5% series: R/R=(3.0%+0.05); 0105: R/R=(3.0%+0.05); Jumper: < 100m |
| Low temperature load test | 1% series: R/R=(1.0%+0.05); 5% series: R/R=(2.0%+0.05); 0105: R/R=(2.0%+0.05); Jumper: < 50m |
| Shear force test | Without visible damage. |
| Type or Size | A (mm) | B (mm) | C (mm) |
|---|---|---|---|
| 0105 | 0.2 | 0.5 | 0.2 |
| 0201 | 0.3 | 1.0 | 0.4 |
| 0402 | 0.5 | 1.5 | 0.6 |
| 0603 | 0.8 | 2.1 | 0.9 |
| 0805 | 1.2 | 3.0 | 1.3 |
| 1206 | 2.2 | 4.2 | 1.6 |
| 1210 | 2.2 | 4.2 | 2.8 |
| 1812 | 3.1 | 5.9 | 3.0 |
| 2010 | 3.5 | 6.1 | 2.8 |
| 2512 | 3.8 | 8.0 | 3.5 |
| Size | SPQ | PCS/Rl. | A (mm) | B (mm) | C (mm) | D (mm) | M (mm) | W (mm) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0105 | 20,000 | 2.0 | 13.0 | 21.0 | 60.0 | 178.0 | 10.0 | |
| 0201 | 15,000 | 2.0 | 13.0 | 21.0 | 60.0 | 178.0 | 10.0 | |
| 0402 | 10,000 | 2.0 | 13.0 | 21.0 | 60.0 | 178.0 | 10.0 | |
| 0603 | 5,000 | 2.0 | 13.0 | 21.0 | 60.0 | 178.0 | 10.0 | |
| 0805 | 5,000 | 2.0 | 13.0 | 21.0 | 60.0 | 178.0 | 10.0 | |
| 1206 | 5,000 | 2.0 | 13.0 | 21.0 | 60.0 | 178.0 | 10.0 | |
| 1210 | 5,000 | 2.0 | 13.0 | 21.0 | 60.0 | 178.0 | 10.0 | |
| 1812 | 4,000 | 2.0 | 13.0 | 21.0 | 60.0 | 178.0 | 13.8 | |
| 2010 | 4,000 | 2.0 | 13.0 | 21.0 | 60.0 | 178.0 | 13.8 | |
| 2512 | 4,000 | 2.0 | 13.0 | 21.0 | 60.0 | 178.0 | 13.8 |
| Size of chip resistors | Adhesive force limit |
|---|---|
| 0105, 0201 | 6~30gf |
| 0402 | 10~40gf |
| 0603 and above | 10~70gf |
| Storage Conditions | Temperature | Humidity | Storage Life |
|---|---|---|---|
| 255 | 6015%RH | 0105/0201 size: 1 year; 0402 size: 2 years. FIFO. |
2508041621_GiantOhm-GR2512J0R01T4G00_C49656453.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible