Product Overview
The Thick Film Network Resistor offers miniature, high-density assembly with stable electrical capability and high reliability. It is RoHS compliant and available in combinations of different ohmic values. These resistors are suitable for various applications requiring precise resistance and dependable performance.
Product Attributes
- RoHS Compliant
- Lead-free termination
- Ceramic substrate
- Outer coating
- Protection coating
Technical Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Product Type | Thick Film Network Resistor |
| Assembly | Miniature, high density |
| Electrical Capability | Stable |
| Reliability | High |
| Resistance Value Code Series | E-24 |
| Resistance Value Coding | Three digits (E-24 series): First two digits are significant figures, the third denotes the number of zeros. Example: 472 = 47 x 10^2 Ohms. |
| Resistance Tolerance Codes | F (1%), G (2%), J (5%), J (Jumper: 50m) |
| Pin Distance Codes | No mark (2.54mm), Y (1.778mm) |
| Power Rating Codes | No Mark (1/8W), H (1/4W) |
| Lead-free Level | No mark (P Contained Lead Termination) |
| Equivalent Circuits | Types A, C, E, G, T, B, D, F, H |
| Reference Standards | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 |
| Resistance Range | 1.0 ~ 10M (E-24 series) |
| Power Rating | 1/8W, 1/4W |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Tolerance | 1%, 2%, 5%, Jumper: 50m |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient (T.C.R.) | 100ppm/C (for R 1M), 250ppm/C (for R < 1M) |
| Rated Temperature | 70C |
| Derating | Required for ambient temperatures over 70C |
| Jumper Resistance | 50m |
| Insulation Resistance | 100M (Min) |
| Withstand Voltage | 500V DC (1 min) |
| Solderability | 95% coverage (Min) |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage (after immersion) |
| Pin Strength | No mechanical damage (after bending) |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage (after exposure) |
| Temperature Cycling | No mechanical damage (after cycles) |
| Steady State Humidity | No mechanical damage (after exposure) |
| Load Life (70C) | No mechanical damage (after 1000h) |
| Endurance at Upper Temperature | No mechanical damage (after 1000h) |
| Packaging Style | Bag, Box, Case |
| Packaging Quantity | 4/5 Pins: 10 Bags/Box, 6-11 Pins: 5 Bags/Box, 12-14 Pins: 4 Bags/Box. 25 Boxes/Case. |
2410122013_FH-A09-330JP_C9109.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible