Product Overview
This RoHS compliant Thick Film Network Resistor offers miniature, high-density assembly with stable electrical capabilities and high reliability. It is suitable for various applications requiring precise resistance values and consistent performance. Combinations of different ohmic values are available.
Product Attributes
- RoHS Compliant
- Lead-free Termination
- Thick Film Technology
- Ceramic Substrate
Technical Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Product Type | Thick Film Network Resistor |
| Construction | Miniature, high density assembly |
| Electrical Capability | Stable |
| Reliability | High |
| Resistance Value Code | E-24 Series (Three digits: first two significant figures, third denotes number of zeros. E.g., 472 = 47 x 10^2 Ohms) |
| Resistance Tolerance Code | F (1%), G (2%), J (5%), J (Jumper: 50m) |
| Pin Distance Code | No mark (2.54mm), Y (1.778mm) |
| Power Rating Code | No Mark (1/8W), H (1/4W) |
| Lead-free Level | No mark (P Contained) |
| Equivalent Circuits | Available for types A, C, E, G, T, B, D, F, H |
| Reference Standards | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 |
| Power Rating | 1/8W, 1/4W |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Tolerance | 1%, 2%, 5%, Jumper: 50m |
| Resistance Range | 1.0 ~ 10M (E-24 series) |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/C (for R 10), 250ppm/C (for R < 10 or R = 1M), 100ppm/C (for R = 10M) |
| Rated Temperature | 70C |
| T.C.R. | Within specified T.C.R. |
| Short Time Overload | No mechanical damage |
| Coating Insulation Resistance | 100M Min |
| Coating Insulation Withstand Voltage | No arc, inflammation and damage (Apply 500V DC for 1 min) |
| Solderability | 95% Cover Min (Dip in isopropyl alcohol solution at 232C for 5s) |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage (Dip in isopropyl alcohol solution of 10% for 1h at 232C) |
| Pin strength | No mechanical damage (Speed: 10mm/s, pull strength: 500g) |
| Bending strength | No mechanical damage (Force with 0.5kg on the terminal pin, 90, 5s for 1 cycle, total 2 cycles) |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage (Dip in solder at 2705C for 101s) |
| Temperature Cycling | No mechanical damage (-55C 30min ~ 125C 30min, 2~3min transition, 5 cycles) |
| Steady state humidity | No mechanical damage (402C, 90%~95%RH, 1000h) |
| Load Life (70C) | No mechanical damage (702C, 1000h, 1.5h on/0.5h off) |
| Endurance at upper temperature | No mechanical damage (1252C, 1000h) |
| Packaging Style | Bag, Box, Case |
| Packaging Quantity | 4/5 Pins: 10 Bags/Box, 6~11 Pins: 5 Bags/Box, 12-14 Pins: 4 Bags/Box, 200pcs/Case |
2410122013_FH-A05-333JP_C11396.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible