Product Overview
This series of miniature, high-density thick film network resistors offers stable electrical capability and high reliability. They are RoHS compliant and available in combinations of different ohmic values. Suitable for applications requiring precise resistance and dependable performance.
Product Attributes
- Certifications: RoHS compliant
- Construction: Thick film network resistor
- Material: Ceramic substrate / Conductor / Resistance/ Protection coating
- Lead Termination: Lead-free
Technical Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Product Type | Thick Film Network Resistor |
| Assembly | Miniature, high density |
| Electrical Capability | Stable |
| Reliability | High |
| Compliance | RoHS |
| Resistance Value Code | E-24 Series (Three digits, e.g., 472 = 47 x 10^2 Ohms) |
| Resistance Tolerance Code | F (1%), G (2%), J (5%), J (Jumper: 50m) |
| Pin Distance | No mark (2.54mm), Y (1.778mm) |
| Power Rating | 1/8W (No Mark), 1/4W (H) |
| Lead-free Level | No mark (P: Contained Lead-free) |
| Equivalent Circuits | Available for types A, C, E, G, T, B, D, F, H |
| Reference Standards | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 |
| Resistance Range | 1.0 ~ 10M (E-24 Series) |
| Power Rating (Max) | 1/8W, 1/4W |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Tolerance | 1%, 2%, 5%, Jumper: 50m |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient (TCR) | 100ppm/C (for R 10), 250ppm/C (for 1 R < 10), 1M R (for R 10M) |
| Rated Temperature | 70C |
| T.C.R. | Within specified TCR |
| Short Time Overload | No mechanical damage (R 2.0%R 0.05), Jumper: R 50m |
| Coating Insulation Resistance | 100M Min |
| Coating Insulation Withstand Voltage | No arc, inflammation and damage (Apply 500V DC for 1min) |
| Solderability | 95% Cover Min (Dip in isopropyl alcohol solution at 232C for 5s 0.5s) |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage (Dip in isopropyl alcohol solution at 232C for 10h) |
| Pin Strength | No mechanical damage (Speed: 10mm/s, pull strength: 500g) |
| Bending Strength | No mechanical damage (Force with 0.5kg on terminal pin, 90 angle, 5s duration, 2 cycles) |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage (Dip at 2705C for 5s 1s) |
| Temperature Cycling | No mechanical damage (-55C 30min ~ 125C 30min, 5 cycles) |
| Steady state humidity | No mechanical damage (402C, 90%~95%RH, 1000h) |
| Load Life (70C) | No mechanical damage (70C, 1.5h on/0.5h off, 1000h) |
| Endurance at upper temperature | No mechanical damage (125C, 1000h) |
| Packaging Style | Bag, Box, Case |
| Packaging Quantity | 4/5 Pins: 10 Bags/Box, 6-11 Pins: 5 Bags/Box, 12-14 Pins: 4 Bags/Box, 200pcs/Case |
2410122013_FH-A09-103GP_C1322401.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible