Product Overview
These RoHS-compliant miniature thick film network resistors offer high-density assembly with stable electrical capabilities and high reliability. They are suitable for various applications requiring precise resistance values and consistent performance. Combinations of different ohmic values are available, and the product adheres to IEC E-24 series standards.
Product Attributes
- Certifications: RoHS compliant, Lead-free
- Construction: Thick Film Network Resistor
- Material: Ceramic substrate
- Resistance Tolerance: 1%, 2%, 5%, Jumper (50m)
- Power Rating: 1/8W, 1/4W
- Resistance Value Code: E-24 series (three digits)
- Pin Distance Code: 2.54mm (no mark), 1.778mm (Y)
Technical Specifications
| Item | Specification |
|---|---|
| Product Type | Thick Film Network Resistor |
| Assembly | Miniature, high density |
| Reliability | Stable electrical capability, high reliability |
| Ohmic Value Combinations | Available |
| RoHS Compliance | Compliant |
| Resistance Value Code Format | Three digits (E-24 series) |
| Resistance Tolerance Codes | F (1%), G (2%), J (5%), J (Jumper: 50m) |
| Power Rating | 1/8W, 1/4W |
| Lead-free Level | No mark (P: Contained Lead Termination Lead-free) |
| Standard | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Range | 1.0 ~ 10M (E-24 series) |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient (TCR) | 100ppm/C (for R1M), 250ppm/C (for R<1M) |
| Rated Temperature | 70C |
| T.C.R. | Within specified TCR |
| Short Time Overload | No mechanical damage |
| Coating Insulation Resistance | 100M Min |
| Coating Insulation Withstand Voltage | No arc, inflammation and damage |
| Solderability | 95% Cover Min |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage |
| Pin Strength | No mechanical damage |
| Bending Strength | No mechanical damage |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage |
| Temperature Cycling | No mechanical damage |
| Steady state humidity | No mechanical damage |
| Load Life (70C) | No mechanical damage |
| Endurance at upper temperature | No mechanical damage |
| Packaging Style | Bag, Box, Case |
| Packaging Quantity (Bags) | 4/5 Pins: 10 Bags; 6-11 Pins: 5 Bags; 12-14 Pins: 4 Bags |
| Packaging Quantity (Boxes) | 200pcs / 25 boxes |
| Packaging Quantity (Case) | 25 Boxes/Case |
2410122013_FH-A09-332JP_C19475.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible