Product Overview
These RoHS-compliant Thick Film Network Resistors offer miniature, high-density assembly with stable electrical capabilities and high reliability. They are suitable for various applications requiring precise resistance values and robust performance. Combinations of different ohmic values are available.
Product Attributes
- Certifications: RoHS compliant
- Material: Ceramic substrate / Conductor / Resistance/ Protection coating
- Termination: Lead-free
Technical Specifications
General Specifications:
| Item | Specification |
|---|---|
| Power Rating | 1/8W, 1/4W |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Tolerance | 1%, 2%, 5%, Jumper: 50m |
| Resistance Range | 1.0 ~10M (E-24 Series) |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/C (for R 1M), 250ppm/C (for 1 R < 1M) |
| Rated Temperature | 70C |
| Reference Standards | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 |
Dimensions (Unit: mm):
| Type | A (max) | B (max) | C (max) | D (max) | E (max) | F (max) | G (max) | p (pin distance) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A, B, C, D, G Type (Normal) | 5.08 | 8.50 | 3.00 | 0.50 | 0.1 | 3.50 | 0.5 | 2.54 |
| E, F, H, T Type (Special) | 5.08 | 8.50 | 3.00 | 0.50 | 0.1 | 3.50 | 0.5 | 1.778 |
| T Type (Normal) | - | - | 3.00 | 0.50 | 0.1 | 3.50 | 0.5 | 2.54 |
| T Type (Special) | - | - | 3.00 | 0.50 | 0.1 | 3.50 | 0.5 | 1.778 |
Resistance Value Code (E-24 Series):
- Three digits (e.g., 472 = 47 x 10^2 = 4.7K)
Resistance Tolerance Code:
- F: 1%
- G: 2%
- J: 5%
- J (Jumper): 50m
Power Rating Code:
- No Mark: 1/8W
- H: 1/4W
Lead-free Level Code:
- No mark: P (Contained Lead-free)
Equivalent Circuits:
| Type | Equivalent Circuit |
|---|---|
| A | R1, R2, ..., Rn (Independent resistors) |
| C | R1, R2, ..., Rn (Independent resistors) |
| E | R1, R2, ..., Rn (Independent resistors) |
| G | R1, R2, ..., Rn (Independent resistors) |
| T | R1, R2, ..., Rn (Independent resistors) |
| B | R1=R2=...=Rn (Equal resistors) |
| D | R1=R2=...=Rn (Equal resistors) |
| F | R1=R2=...=Rn (Equal resistors) |
| H | R1=R2=...=Rn (Equal resistors) |
Packaging:
| Pins | Packaging Style | Quantity |
|---|---|---|
| 4, 5 Pins | Bag | 10 Bags / Box |
| 6~11 Pins | Bag | 5 Bags / Box |
| 12, 14 Pins | Bag | 4 Bags / Box |
| - | Case | 25 Boxes / Case |
2410122013_FH-A09-202JP_C84206.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible