Product Overview
This miniature, high-density thick film network resistor offers stable electrical capability and high reliability. It is RoHS compliant and available in combinations of different ohmic values. Suitable for various assembly applications requiring precise resistance networks.
Product Attributes
- RoHS Compliant
- Lead-free termination
- Thick Film Network Resistor
Technical Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Construction | Miniature, high density assembly |
| Electrical Capability | Stable |
| Reliability | High |
| Resistance Value Code | (E 24) Three digits (e.g., 472 for 4.7k) |
| Resistance Tolerance Code | F (1%), G (2%), J (5%), J (Jumper: 50m) |
| Pin Distance | 2.54mm (No mark), 1.778mm (Y) |
| Power Rating | 1/8W (No Mark), 1/4W (H) |
| Lead-free Level | P (Contained Lead-free) |
| Equivalent Circuits | Types A, C, E, G, T, B, D, F, H (See provided diagrams for details) |
| Reference Standards | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 |
| IEC E-24 Series Resistance Range | 1.0 to 10M |
| Power Rating (IEC E-24) | 1/8W, 1/4W |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Tolerance (IEC E-24) | 1%, 2%, 5%, Jumper: 50m |
| Operating Temperature Range | -55C to 125C |
| Resistance Temperature Coefficient (TCR) | 100ppm/C (for R 10), 250ppm/C (for R < 10, R 1M), 500ppm/C (for R > 1M) |
| Rated Temperature | 70C |
| Derating Curve | Provided for ambient temperatures over 70C |
| Jumper Rated Current | 50m |
| T. C. R. (Characteristic) | Within specified TCR |
| Short Time Overload | No mechanical damage |
| Coating Insulation Resistance | 100M Min |
| Coating Insulation Withstand Voltage | No arc, inflammation and damage |
| Solderability | 95% cover Min |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage |
| Pin strength | No mechanical damage |
| Bending strength | No mechanical damage |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage |
| Temperature Cycling | No mechanical damage |
| Steady state humidity | No mechanical damage |
| Load Life (70C) | No mechanical damage |
| Endurance at upper temperature | No mechanical damage |
| Packaging Style | Bag, Box, Case |
| Packaging Quantity | Bag: 10 (4-5 Pins), 5 (6-11 Pins), 4 (12-14 Pins) Box: 200pcs (25 boxes/case) |
2410122013_FH-A05-474GP_C11400.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible