Product Overview
This series of miniature, high-density thick film network resistors offers stable electrical capability and high reliability. They are RoHS compliant and available in combinations of different ohmic values. These resistors are suitable for applications requiring precise resistance values and consistent performance.
Product Attributes
- RoHS Compliant
- Lead-free termination
- Thick Film Network Resistor
Technical Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Construction | Miniature, high density assembly |
| Electrical Capability | Stable |
| Reliability | High |
| Resistance Value Code | E-24 Series (Three digits, e.g., 472 for 4.7k) |
| Resistance Tolerance Code | F (1%), G (2%), J (5%), J (Jumper: 50m) |
| Pin Distance | 2.54mm (No mark), 1.778mm (Y) |
| Power Rating | 1/8W (No mark), 1/4W (H) |
| Lead-free Level | P (Contained Lead-free) |
| Equivalent Circuits | Types A, C, E, G, T, B, D, F, H |
| Reference Standards | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Range | 1.0 ~ 10M (E-24 Series), Jumper: 50m |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/C (1M), 250ppm/C (>1M) |
| Rated Temperature | 70C |
| T.C.R | Within specified T.C.R |
| Short Time Overload | No mechanical damage (R 2.0%R or 50m for Jumper) |
| Coating Insulation Resistance | 100M Min |
| Coating Insulation Withstand Voltage | No arc, inflammation and damage (Rated voltage or Max. Overload Voltage for 5s) |
| Solderability | 95% Cover Min (260C, 5s 0.5s) |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage (95% Cover Min) |
| Pin Strength | No mechanical damage (10mm/s, 500g) |
| Bending Strength | No mechanical damage (0.5kg, 90, 5s) |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage (270C, 10s 1s) |
| Temperature Cycling | No mechanical damage (-55C to 125C, 30min each, 5 cycles) |
| Steady State Humidity | No mechanical damage (40C, 90%-95%RH, 1000h) |
| Load Life (70C) | No mechanical damage (R 3.0%R or 100m for Jumper, 1000h) |
| Endurance at Upper Temperature | No mechanical damage (125C, 1000h) |
| Packaging Style | Bag, Box, Case |
| Packaging Quantity | 4/5 Pins: 10 Bags/Box; 6-11 Pins: 5 Bags/Box; 12-14 Pins: 4 Bags/Box; 200pcs/Case |
2410122013_FH-A09-121JP_C9110.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible