Product Overview
This miniature, high-density thick film network resistor offers stable electrical capability and high reliability. It is RoHS compliant and available in various ohmic values and configurations. Suitable for applications requiring precise resistance and dependable performance.
Product Attributes
- Certifications: RoHS compliant
- Material: Ceramic substrate / Conductor / Resistance/ Protection coating
- Type: Thick Film Network Resistor
Technical Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Construction | Miniature, high density assembly |
| Electrical Capability | Stable |
| Reliability | High |
| Resistance Value Code | E-24 Series (Three digits, e.g., 472 for 4.7k) |
| Resistance Tolerance | 1% (F), 2% (G), 5% (J), Jumper (50m) |
| Pin Distance | 2.54mm (No mark), 1.778mm (Y) |
| Power Rating | 1/8W (No Mark), 1/4W (H) |
| Lead-free Level | P (Contained Lead-free) |
| Power Rating (Max.) | 1/8W, 1/4W |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Range | 1.0 ~ 10M (E-24 Series) |
| Operating Temperature Range | -55 ~ 125 C |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/C (Typical for 1 to 10M), 250ppm/C (Typical for 10M) |
| Rated Temperature | 70 C |
| T. C. R. | Within specified T.C.R. |
| Short Time Overload | No mechanical damage |
| Coating Insulation Resistance | 100M (Min) |
| Coating Insulation Withstand Voltage | 500V DC (1min) |
| Solderability | 95% Cover Min |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage |
| Pin Strength | No mechanical damage |
| Bending Strength | No mechanical damage |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage |
| Temperature Cycling | No mechanical damage |
| Steady state humidity | No mechanical damage |
| Load Life (70 C) | No mechanical damage |
| Endurance at upper temperature | No mechanical damage |
| Packaging Style | Bag, Box, Case |
| Packaging Quantity | 4/5 Pins: 10 Bags/Box, 6-11 Pins: 5 Bags/Box, 12-14 Pins: 4 Bags/Box, 200pcs/Case |
Note: Rated Voltage = Power Rating / Resistance Value or Max. Working Voltage, whichever is lower.
Note: For resistors operated in ambient over 70 C, rated load shall be derated.
2410122013_FH-A05-224JP_C11399.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible