Product Overview
This series of miniature, high-density thick film network resistors offers stable electrical capability and high reliability. They are RoHS compliant and available in combinations of different ohmic values. These resistors are suitable for applications requiring precise resistance values and robust performance.
Product Attributes
- RoHS Compliant
- Lead-free termination
- Material: Ceramic substrate / Conductor
- Protection coating
Technical Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Product Type | Thick Film Network Resistor |
| Assembly | Miniature, high density |
| Electrical Capability | Stable |
| Reliability | High |
| Resistance Value Code | E-24 Series (Three digits, e.g., 472 for 4.7k) |
| Resistance Tolerance | 1% (F), 2% (G), 5% (J), Jumper (50m) |
| Pin Distance | 2.54mm (No mark), 1.778mm (Y) |
| Power Rating | 1/8W (No Mark), 1/4W (H) |
| Lead-free Level | P (Contained Lead-free) |
| Equivalent Circuits | Available for types A, B, C, D, E, F, G, H, T |
| Reference Standards | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 Series |
| Power Rating (IEC E-24) | 1/8W, 1/4W |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Range | 1.0 ~ 10M (E-24 Series) |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/C (for R 10), 250ppm/C (for R < 10 or 1M to 10M) |
| Rated Temperature | 70C |
| T.C.R. | Within specified T.C.R. |
| Short Time Overload | No mechanical damage (R 2.0%R + 0.05), Jumper R 50m |
| Coating Insulation Resistance | 100M Min |
| Coating Insulation Withstand Voltage | No arc, inflammation and damage (Rated voltage or Max. Overload Voltage, choose the lower, for 5 seconds) |
| Solderability | 95% Cover Min (260C 5C, 2s 0.5s) |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage (95% Cover Min) |
| Pin Strength | No mechanical damage (10mm/s, 500g) |
| Bending Strength | No mechanical damage (0.5kg, 90, 5s for 1 cycle total 2 cycles) |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage (270C 5C, 10s 1s) |
| Temperature Cycling | No mechanical damage (-55C 30min ~ 125C 30min, 2~3min transition, 5 cycles) |
| Steady state humidity | No mechanical damage (40C 2C, 90%~95%RH, 1000h) |
| Load Life (70C) | No mechanical damage (70C 2C, 1000h, 1.5h on/0.5h off) |
| Endurance at upper temperature | No mechanical damage (125C 2C, 1000h) |
| Packaging Style | Bag, Box, Case |
| Packaging Quantity | 4/5 Pins: 10 Bags/Box, 6~11 Pins: 5 Bags/Box, 12-14 Pins: 4 Bags/Box, 200pcs/Case |
2410122013_FH-A05-512JP_C11393.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible