Product Overview
This miniature, high-density thick film network resistor offers stable electrical capabilities and high reliability. It is RoHS compliant and available in combinations of different ohmic values. Ideal for applications requiring compact and dependable resistive solutions.
Product Attributes
- RoHS Compliant
- Lead-free termination
- Thick Film Network Resistor
- Origin: China (implied by GB/T standards)
Technical Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Product Type | Thick Film Network Resistor |
| Assembly Style | Miniature, high density |
| Electrical Capability | Stable |
| Reliability | High |
| Resistance Value Code | E-24 Series (Three digits, e.g., 472 for 4.7k) |
| Resistance Tolerance | 1% (F), 2% (G), 5% (J), 50m (Jumper) |
| Power Rating | 1/8W (No Mark), 1/4W (H) |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Range | 1.0 ~ 10M (E-24 Series) |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient (T.C.R) | 100ppm/C (for R 1M), 250ppm/C (for R < 1M) |
| Rated Temperature | 70C |
| Derating | Required for ambient temperatures above 70C |
| Lead Termination | Lead-free |
| Pin Distance | 2.54mm (No mark), 1.778mm (Y) |
| Equivalent Circuits | Available for Types A, C, E, G, T, B, D, F, H |
| Reference Standards | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 |
| Packaging Quantity (Bag) | 4/5 Pins: 10 Bags, 6-11 Pins: 5 Bags, 12-14 Pins: 4 Bags |
| Packaging Quantity (Box) | 25 Boxes/Case |
| Packaging Quantity (Case) | 200pcs/Case |
| Dimensions (Normal Type A-H) | Max. 5.08mm |
| Dimensions (Special Type T) | Max. 8.50mm |
2410122013_FH-A05-511JP_C15468.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible