Product Overview
These thick film network resistors are manufactured to industry-standard sizes, offering miniaturization and high-density assembly. They are characterized by high reliability, long service life, and excellent moisture-proof and corrosion-resistant properties. The design is flexible, allowing for production according to user requirements. Applications include industrial equipment, household appliances, medical equipment, and test and measurement equipment.
Product Attributes
- Origin: China (implied by Chinese text and company name Fenghua)
- Material: Ceramic substrate, conductor, resistor layer/protection coating, lead pin
- Environmental: Lead-free (P code)
- Certifications: Compliant with GB/T 8976-1996 and IEC 60115-1 standards
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Type | Thick Film Network Resistor |
| Key Features | Industry standard size, miniature, high density assembly, high reliability, long life, excellent moistureproof and cauterization resistance, flexible design |
| Applications | Industrial equipment, household appliances, medical equipment, test and measurement equipment |
| Power Rating Code | Blank (1/8W), H (1/4W) |
| Pins | 04, 08, 14 (for type H) |
| Resistance Value Code | 3-digit (e.g., 473 = 47K, 331 = 330) |
| Tolerance Code | J (1%), F (2%), G (5%) |
| Pin Distance Code | Blank (2.54 mm), Y (1.778 mm) |
| Lead-Free Code | P |
| Environmental Temperature | -55 to +125 |
| Rated Temperature | +70 |
| Rated Power | 1/8W (1/4W for type H) |
| Max. Operating Voltage | 200V |
| Max. Overload Voltage | 280V |
| Jumper Rated Current | 2A |
| Resistance Tolerance | 1%, 2%, 5% |
| Resistance Range | 1.0 to 10M (specific ranges apply to jumper resistance) |
| Resistance Temperature Coefficient (T.C.R) | 100ppm/ (for R 10), 250ppm/ (for 1 R < 10) |
| Jumper Resistance | 50m |
| Packaging Quantity | Bag (200pcs), Box (4/5/10 bags), Case (25 boxes) |
| Test Methods | Compliant with GB/T 8976-1996 and IEC 60115-1 standards for various tests including solderability, thermal shock, damp heat, insulation resistance, and dielectric withstanding voltage. |
2409272202_FH-A05-472GP_C2961579.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible