Product Overview
This miniature, high-density assembly thick film network resistor offers stable electrical capability and high reliability. It is RoHS compliant and available in combinations of different ohmic values. Suitable for applications requiring precise resistance and dependable performance.
Product Attributes
- RoHS Compliant
- Lead-free termination
- Material: Ceramic substrate / Conductor
- Protection coating
Technical Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Type | Thick Film Network Resistor |
| Construction | Miniature, high density assembly |
| Reliability | High reliability |
| Ohmic Value Combinations | Available |
| Resistance Value Code (E-24 Series) | Three digits (e.g., 472 for 4.7k) |
| Resistance Tolerance Code | F (1%), G (2%), J (5%), J (Jumper: 50m) |
| Pin Distance Code | No mark (2.54mm), Y (1.778mm) |
| Power Rating Code | No Mark (1/8W), H (1/4W) |
| Lead-free Level Code | No mark (P Contained) |
| Equivalent Circuits | Types A, C, E, G, T, B, D, F, H |
| Reference Standards | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 Series |
| Power Rating | 1/8W, 1/4W |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Tolerance | 1%, 2%, 5%, Jumper: 50m |
| Resistance Range | 1.0 ~ 10M (E-24 Series) |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient (TCR) | 100ppm/C (for R 10), 250ppm/C (for R < 10, R 1M), 100ppm/C (for R > 1M) |
| Rated Temperature | 70C |
| T.C.R. | Within specified TCR |
| Short Time Overload | No mechanical damage (R 2.0%R 0.05, Jumper R 50m) |
| Coating Insulation Resistance | 100M Min |
| Coating Insulation Withstand Voltage | No arc, inflammation and damage (Rated voltage or Max. Overload Voltage, choose the lower, for 5 seconds) |
| Solderability | 95% Cover Min (260C 5C, 2s 0.5s) |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage (95% Cover Min) |
| Pin Strength | No mechanical damage (10mm/s, 500g) |
| Bending Strength | No mechanical damage (0.5kg, 90, 5s) |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage (270C 5C, 10s 1s) |
| Temperature Cycling | No mechanical damage (-55C ~ 125C, 30min cycle, 5 cycles) |
| Steady state humidity | No mechanical damage (40C 2C, 90%~95%RH, 1000h) |
| Load Life (70C) | No mechanical damage (125C 2C, 1000h) |
| Endurance at upper temperature | No mechanical damage (125C 2C, 1000h, 1.5h on/0.5h off) |
| Packaging Style | Bag, Box, Case |
| Packaging Quantity | 4/5 Pins: 10 Bags/Box; 6~11 Pins: 5 Bags/Box; 12-14 Pins: 4 Bags/Box; Case: 25 Boxes/Case |
2410122013_FH-A05-151JP_C11385.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible