Product Overview
These RoHS-compliant Thick Film Network Resistors are designed for miniature, high-density assemblies, offering stable electrical capability and high reliability. They are suitable for various applications requiring precise resistance values and dependable performance. Combinations of different ohmic values are available.
Product Attributes
- Certifications: RoHS compliant
- Material: Ceramic substrate / Conductor
- Construction: Thick Film Network Resistor
Technical Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Product Type | Thick Film Network Resistor |
| Assembly Type | Miniature, high density |
| Reliability | High reliability, Stable electrical capability |
| Resistance Value Code | E-24 Series (Three digits, e.g., 472 for 4.7k) |
| Resistance Tolerance | 1% (F), 2% (G), 5% (J), Jumper (50m) |
| Power Rating | 1/8W (No Mark), 1/4W (H) |
| Lead-free Level | Lead-free (No mark), Contained Lead-free Termination (P) |
| Pin Distance | 2.54mm (No mark), 1.778mm (Y) |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Range | 1.0 ~ 10M (E-24 Series) |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/C (for 1 to 10M), 250ppm/C (for 10M) |
| Rated Temperature | 70C |
| T.C.R. | Within specified T.C.R. |
| Short Time Overload | No mechanical damage (R 2.0%R or 0.05, Jumper R 50m) |
| Insulation Resistance | 100M (Min) |
| Insulation Withstand Voltage | No arc, inflammation, and damage (Apply 500V DC for 1min) |
| Solderability | 95% coverage min (Dip in isopropyl alcohol solution at 232C for 10s) |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage (Dip in isopropyl alcohol solution at 232C for 1h) |
| Pin Strength | No mechanical damage (Speed: 10mm/s, pull strength: 500g) |
| Bending Strength | No mechanical damage (Force: 0.5kg, 90, 5s for 2 cycles) |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage (270C, 5s, 10s) |
| Temperature Cycling | No mechanical damage (-55C 30min ~ 125C 30min, 5 cycles) |
| Steady State Humidity | No mechanical damage (40C, 90%-95%RH, 1000h) |
| Load Life (70C) | No mechanical damage (70C, 1000h, 1.5h on/0.5h off) |
| Endurance at Upper Temperature | No mechanical damage (125C, 1000h) |
| Packaging Style | Bag, Box, Case |
| Packaging Quantity | 4/5 Pins: 10 Bags/Box; 6-11 Pins: 5 Bags/Box; 12-14 Pins: 4 Bags/Box; 200pcs/Case |
Equivalent Circuits
Refer to the provided diagrams for equivalent circuits of types A, C, E, G, T, B, D, F, H.
Dimensions (mm)
Refer to the provided diagrams for dimensions (a, b, c, d, e, f, g, p) and types (A, B, C, D, E, F, G, H, T).
Reference Standards
- GB/T 15654-1995
- GB/T 2828.1-2003
- GB/T 2829-2002
- IEC E-24 Series
2410122013_FH-A05-221JP_C11386.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible