Product Overview
This series of miniature, high-density thick film network resistors offers stable electrical capability and high reliability. They are RoHS compliant and available in various ohmic values and configurations. Suitable for miniature and high-density assembly applications.
Product Attributes
- RoHS Compliant
- Lead-free termination
- Thick Film Network Resistor
Technical Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Construction | Miniature, high density assembly |
| Electrical Capability | Stable |
| Reliability | High |
| Resistance Value Code | (E 24) Series, Three digits (e.g., 472 for 4.7k) |
| Resistance Tolerance Code | F (1%), G (2%), J (5%), J (Jumper: 50m) |
| Pin Distance Code | No mark (2.54mm), Y (1.778mm) |
| Power Rating | 1/8W (No Mark), 1/4W (H) |
| Lead-free Level | P (Contained Lead-free) |
| Equivalent Circuits | Types A, C, E, G, T, B, D, F, H |
| Reference Standards | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 |
| Resistance Range | 1.0 ~ 10M (E 24 Series) |
| Power Rating (Max.) | 1/8W, 1/4W |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Tolerance | 1%, 2%, 5%, Jumper: 50m |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/C (1.0~10M), 250ppm/C (10M) |
| Rated Temperature | 70C |
| T.C.R. | Within specified T.C.R. |
| Short Time Overload | No mechanical damage |
| Coating Insulation Resistance | 100M (Min) |
| Coating Insulation Withstand Voltage | No arc, inflammation and damage (Apply 500V DC for 1min) |
| Solderability | 95% Cover Min (Dip in isopropyl alcohol solution at 232C for 10s) |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage (Dip in isopropyl alcohol solution of 10% for 1h at 232C) |
| Pin Strength | No mechanical damage (Speed: 10mm/s, pull strength: 500g) |
| Bending Strength | No mechanical damage (Force with 0.5kg on the terminal pin, 90 angle, 5s for 1 cycle, total 2 cycles) |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage (Dip at 270C for 10s) |
| Temperature Cycling | No mechanical damage (-55C for 30min ~ 125C for 30min, 5 cycles) |
| Steady State Humidity | No mechanical damage (40C, 90%~95%RH for 1000h) |
| Load Life (70C) | No mechanical damage (70C, 1000h, 1.5h on/0.5h off) |
| Endurance at Upper Temperature | No mechanical damage (125C, 1000h) |
| Packaging Quantity (Bag) | 4/5 Pins: 10 Bags; 6-11 Pins: 5 Bags; 12-14 Pins: 4 Bags |
| Packaging Quantity (Case) | 200pcs (25 boxes/case) |
2410122013_FH-B08-330JP_C1322413.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible