Product Overview
This miniature, high-density thick film network resistor offers stable electrical capability and high reliability. It is RoHS compliant and available in combinations of different ohmic values. Suitable for applications requiring precise resistance and consistent performance.
Product Attributes
- RoHS compliant
- Lead-free termination
- Material: Ceramic substrate / Conductor
- Protection coating
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Type | Thick Film Network Resistor |
| Construction | Miniature, high density assembly |
| Reliability | Stable electrical capability, high reliability |
| Resistance Value Code | (E 24) Three digits (e.g., 472 for 4.7k) |
| Resistance Tolerance Code | F (1%), G (2%), J (5%), J (Jumper: 50m) |
| Power Rating | 1/8W (No Mark), 1/4W (H) |
| Lead-free Level | P (Contained Lead-free) |
| Pin Distance | 2.54mm (No mark), 1.778mm (Y) |
| Dimensions (Unit: mm) | Refer to diagrams for A, B, C, D, E, F, G, H, T types. Max dimensions vary by type (e.g., 5.08mm for A-H types, 8.50mm for T type). |
| Equivalent Circuits | Available for types A, C, E, G, T, B, D, F, H |
| Reference Standards | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 |
| IEC E-24 Series Resistance Range | 1.0 to 10M |
| Power Rating | 1/8W, 1/4W |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Tolerance | 1%, 2%, 5%, Jumper: 50m |
| Resistance Range | 1.0 ~ 10M (E-24 series) |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/C (for 1 to 10M), 250ppm/C (for 10M) |
| Rated Temperature | 70C |
| T.C.R. | Within specified T.C.R. |
| Short Time Overload | No mechanical damage (R 2.0%R + 0.05) |
| Coating Insulation Resistance | 100M (Min) |
| Coating Insulation Withstand Voltage | No arc, inflammation and damage (Apply 500V DC for 1 min) |
| Solderability | 95% coverage (Min) |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage (R 1.0%R + 0.05) |
| Pin Strength | No mechanical damage (Pull strength: 500g) |
| Bending Strength | No mechanical damage (Force: 0.5kg, 90, 5s) |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage (R 1.0%R + 0.05) |
| Temperature Cycling | No mechanical damage (R 1.0%R + 0.05) |
| Steady State Humidity | No mechanical damage (R 3.0%R + 0.1) |
| Load Life (70C) | No mechanical damage (R 3.0%R + 0.1) |
| Endurance at Upper Temperature | No mechanical damage (R 3.0%R + 0.1) |
| Packaging Style | Bag, Box, Case |
| Packaging Quantity | Bag: 10 pcs (4/5 Pins), 5 pcs (6-11 Pins), 4 pcs (12-14 Pins). Box: 200 pcs. Case: 25 boxes. |
2410122013_FH-A09-222JP_C9107.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible