Product Overview
The Thick Film Network Resistor offers miniature, high-density assembly with stable electrical capabilities and high reliability. It is RoHS compliant and available in various ohmic values and configurations. This resistor is suitable for applications requiring precise resistance and dependable performance.
Product Attributes
- RoHS Compliant
- Lead-free termination
- Ceramic substrate
Technical Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Product Type | Thick Film Network Resistor |
| Assembly | Miniature, high density |
| Electrical Capability | Stable |
| Reliability | High |
| Resistance Value Code | E-24 Series (Three digits, e.g., 472 for 4.7k) |
| Resistance Tolerance Code | F (1%), G (2%), J (5%), J (Jumper: 50m) |
| Pin Distance | 2.54mm (No mark), 1.778mm (Y) |
| Power Rating | 1/8W (No Mark), 1/4W (H) |
| Lead-free Level | P (Contained Lead-free) |
| Equivalent Circuits | Types A, C, E, G, T, B, D, F, H |
| Reference Standard | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 |
| Resistance Range | 1.0 ~ 10M (E-24 Series) |
| Power Rating (Max) | 1/8W, 1/4W |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Tolerance | 1%, 2%, 5%, Jumper: 50m |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/C (for R 10), 250ppm/C (for R < 10 or 1M to 10M) |
| Rated Temperature | 70C |
| T.C.R. | Within specified T.C.R. |
| Short Time Overload | No mechanical damage (R 2.0%R + 0.05) / Jumper R 50m |
| Coating Insulation Resistance | 100M (Min) |
| Coating Insulation Withstand Voltage | No arc, inflammation and damage (Apply 500V DC for 1min) |
| Solderability | 95% Cover (Min) |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage (R 1.0%R + 0.05) / Jumper R 50m |
| Pin Strength | No mechanical damage (Pull strength: 500g) |
| Bending Strength | No mechanical damage (Force: 0.5kg, 90, 5s) |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage (R 1.0%R + 0.05) / Jumper R 50m |
| Temperature Cycling | No mechanical damage (R 1.0%R + 0.05) / Jumper R 50m |
| Steady state humidity | No mechanical damage (R 3.0%R + 0.1) / Jumper R 100m |
| Load Life (70C) | No mechanical damage (R 3.0%R + 0.1) / Jumper R 100m |
| Endurance at upper temperature | No mechanical damage (Jumper R 100m) / R 3.0%R + 0.1 |
| Packaging Style | Bag, Box, Case |
| Packaging Quantity | 4/5 Pins: 10 Bags/Box; 6-11 Pins: 5 Bags/Box; 12-14 Pins: 4 Bags/Box; 200pcs/Case |
2410122013_FH-A09-203JP_C30847.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible