Product Overview
This Thick Film Network Resistor offers miniature, high-density assembly with stable electrical capabilities and high reliability. It is RoHS compliant and available in combinations of different ohmic values. Suitable for applications requiring precise resistance values and consistent performance.
Product Attributes
- RoHS Compliant
- Lead-free termination
- Ceramic substrate
Technical Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Type | Thick Film Network Resistor |
| Construction | Miniature, high density assembly |
| Electrical Capability | Stable |
| Reliability | High |
| Resistance Value Code | E-24 Series (Three digits, e.g., 472 for 4.7k) |
| Resistance Tolerance Code | F (1%), G (2%), J (5%), J (Jumper: 50m) |
| Pin Distance | 2.54mm (No mark), 1.778mm (Y) |
| Power Rating | 1/8W (No Mark), 1/4W (H) |
| Lead-free Level | P (Contained Lead-free) |
| Equivalent Circuits | Available for types A, C, E, G, T, B, D, F, H |
| Reference Standards | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 |
| Power Rating (IEC E-24 Series) | 1/8W, 1/4W |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Tolerance | 1%, 2%, 5%, Jumper: 50m |
| Resistance Range | 1.0 ~ 10M (E-24 Series) |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/C (for 1 to 10M), 250ppm/C (for 10M) |
| Rated Temperature | 70C |
| T.C.R. | Within specified T.C.R. |
| Short Time Overload | No mechanical damage (R 2.0%R or 0.05 for standard, Jumper R 50m) |
| Coating Insulation Resistance | 100M (Min) |
| Coating Insulation Withstand Voltage | No arc, inflammation and damage (Rated voltage or Max. Overload Voltage, choose the lower, for 5 seconds) |
| Solderability | 95% Cover Min (No mechanical damage) |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage (R 1.0%R + 0.05 for standard, Jumper R 50m) |
| Pin Strength | No mechanical damage (R 1.0%R + 0.05 for standard, Jumper R 50m) |
| Bending Strength | No mechanical damage (R 1.0%R + 0.05 for standard, Jumper R 50m) |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage (R 1.0%R + 0.05 for standard, Jumper R 50m) |
| Temperature Cycling | No mechanical damage (R 1.0%R + 0.05 for standard, Jumper R 50m) |
| Steady state humidity | No mechanical damage (R 3.0%R + 0.1 for standard, Jumper R 100m) |
| Load Life (70C) | No mechanical damage (R 3.0%R + 0.1 for standard, Jumper R 100m) |
| Endurance at upper temperature | No mechanical damage (R 3.0%R + 0.1 for standard, Jumper R 100m) |
| Packaging Style | Bag, Box, Case |
| Packaging Quantity | 5 Pins (10 Bags), 6~11 Pins (5 Bags), 12~14 Pins (4 Bags) |
| Case Quantity | 25 Boxes/Case |
2410122013_FH-A08-331JP_C18668.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible