Product Overview
The Thick Film Network Resistor offers miniature, high-density assembly with stable electrical capabilities and high reliability. It is RoHS compliant and available in combinations of different ohmic values. This resistor is suitable for applications requiring precise resistance values and dependable performance.
Product Attributes
- RoHS Compliant
- Lead-free termination
- Certifications: GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 Series
Technical Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Assembly Type | Miniature, high density |
| Electrical Capability | Stable |
| Reliability | High |
| Resistance Value Code | E-24 Series (Three digits, e.g., 472 for 4.7k) |
| Resistance Tolerance Code | F (1%), G (2%), J (5%), J (Jumper: 50m) |
| Pin Distance | 2.54mm (No mark), 1.778mm (Y) |
| Power Rating | 1/8W (No Mark), 1/4W (H) |
| Lead-free Level | P (Contained Lead-free) |
| Equivalent Circuits | Types A, C, E, G, T, B, D, F, H |
| Power Rating (IEC E-24) | 1/8W, 1/4W |
| Max. Working Voltage (IEC E-24) | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage (IEC E-24) | 2A |
| Resistance Tolerance (IEC E-24) | 1%, 2%, 5%, Jumper: 50m |
| Resistance Range (IEC E-24) | 1.0 ~ 10M (E-24 Series) |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient | 70ppm/C (for R 10), 100ppm/C (for 1 R < 10), 250ppm/C (for R < 1) |
| Rated Temperature | 70C |
| T.C.R. | Within specified T.C.R. |
| Short Time Overload | No mechanical damage (R 2.0%R + 0.05), Jumper R 50m |
| Coating Insulation Resistance | 100M Min |
| Coating Insulation Withstand Voltage | No arc, inflammation and damage (Rated voltage or Max. Overload Voltage, choose the lower, for 5 seconds) |
| Solderability | 95% Cover Min (260C 5C, 10s 1s) |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage (95% Cover Min) |
| Pin Strength | No mechanical damage (Speed: 10mm/s, pull strength: 500g) |
| Bending Strength | No mechanical damage (0.5kg, 90, 5s for 1 cycle, total 2 cycles) |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage (270C 5C, 10s 1s) |
| Temperature Cycling | No mechanical damage (-55C 30min ~ 125C 30min, 5 cycles) |
| Steady state humidity | No mechanical damage (40C 2C, 90%~95%RH, 1000h) |
| Load Life (70C) | No mechanical damage (125C 2C, 1000h, 1.5h on/0.5h off) |
| Endurance at upper temperature | No mechanical damage (125C 2C, 1000h) |
| Packaging Style | Bag, Box, Case |
| Packaging Quantity | 4/5 Pins: 10 Bags/Box; 6-11 Pins: 5 Bags/Box; 12-14 Pins: 4 Bags/Box; 200pcs/Case |
2410122013_FH-A09-562JP_C31837.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible