Product Overview
These RoHS-compliant Thick Film Network Resistors are designed for miniature, high-density assembly, offering stable electrical capability and high reliability. They are suitable for various applications requiring precise resistance values and dependable performance. Combinations of different ohmic values are available.
Product Attributes
- Certifications: RoHS compliant
- Material: Ceramic substrate / Conductor
- Coating: Protection coating
- Termination: Lead-free
Technical Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Product Type | Thick Film Network Resistor |
| Assembly Style | Miniature, high density |
| Reliability | High reliability |
| Resistance Value Code | E-24 Series (Three digits, e.g., 472 = 47 x 10^2 Ohms) |
| Resistance Tolerance | 1% (F), 2% (G), 5% (J), Jumper (50m) |
| Pin Distance | 2.54mm (No mark), 1.778mm (Y) |
| Power Rating | 1/8W (No Mark), 1/4W (H) |
| Lead-free Level | P (Contained Lead-free) |
| Equivalent Circuits | Types A, C, E, G, T, B, D, F, H |
| Reference Standards | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002 |
| IEC E-24 Series Resistance Range | 1.0 ~ 10M |
| Power Rating (IEC E-24) | 1/8W, 1/4W |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Tolerance (IEC E-24) | 1%, 2%, 5%, Jumper (50m) |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/C (for R 10), 250ppm/C (for R < 10 or R=1M), 100ppm/C (for R=10M) |
| Rated Temperature | 70C |
| Jumper Rated Current | 50m |
| T.C.R. | Within specified T.C.R. |
| Short Time Overload | No mechanical damage, R(2.0%R + 0.05) or Jumper R(50m) |
| Coating Insulation Resistance | 100M (Min) |
| Coating Insulation Withstand Voltage | No arc, inflammation and damage (Apply 500V DC for 1min) |
| Solderability | 95% Cover Min (Dip in isopropyl alcohol solution at 232C for 5s) |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage (Dip in isopropyl alcohol solution at 232C for 10h) |
| Pin strength | No mechanical damage, R(1.0%R + 0.05) or Jumper R(50m) |
| Bending strength | No mechanical damage, R(1.0%R + 0.05) or Jumper R(50m) |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage, R(1.0%R + 0.05) or Jumper R(50m) (Dip at 2705C for 10s) |
| Temperature Cycling | No mechanical damage, R(1.0%R + 0.05) or Jumper R(50m) (-55C for 30min ~ 125C for 30min, 5 cycles) |
| Steady state humidity | No mechanical damage, R(3.0%R + 0.1) or Jumper R(100m) (402C, 90%~95%RH for 1000h) |
| Load Life (70C) | No mechanical damage, R(3.0%R + 0.1) or Jumper R(100m) (70C, 1000h, 1.5h on/0.5h off) |
| Endurance at upper temperature | No mechanical damage, R(3.0%R + 0.1) or Jumper R(100m) (125C, 1000h) |
| Packaging Style | Bag, Box, Case |
| Packaging Quantity | 4/5 Pins: 10 Bags/Box; 6-11 Pins: 5 Bags/Box; 12-14 Pins: 4 Bags/Case; 200pcs/Case |
2410122013_FH-A11-104JP_C267990.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible