Product Overview
These thick film network resistors are manufactured to industry-standard dimensions, offering a miniature and high-density assembly solution. They are designed for high reliability, long service life, and excellent moisture-proof and corrosion-resistant properties. With flexible design capabilities to meet user requirements, these resistors are applicable to a wide range of equipment including industrial, household appliances, medical devices, and test and measurement equipment.
Product Attributes
- Type: Thick Film Network Resistor
- Origin: Not explicitly stated, but production details suggest a manufacturing origin.
- Environmental: Lead-free (P code)
- Materials: Ceramic substrate, conductor, resistor layer/protection coating, lead pin.
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Type | Thick Film Network Resistor |
| Key Features | Industry standard size, miniature, high density assembly, high reliability, long life, excellent moisture-proof and cauterization resistance, flexible design according to user requirements. |
| Applications | Industrial equipment, household appliances, medical equipment, test and measurement equipment. |
| Power Rating Code | Blank (1/8W), H (1/4W) |
| Pin Count | 04 (4 pins), 08 (8 pins), 14 (14 pins) |
| Resistance Value Code Example | 3-digit: 473 = 47K; 331 = 330 (for E, F, H, T type products) |
| Tolerance Code | J (1%), F (2%), G (5%) |
| Pin Distance Code | Blank (2.54 mm), Y (1.778 mm) |
| Environmental Code | P (Lead-free) |
| Rated Power | 1/8W, 1/4W |
| Max. Operating Voltage | 200V |
| Max. Overload Voltage | 280V |
| Jumper Rated Current | 2A |
| Resistance Tolerance | 1%, 2%, 5% |
| Resistance Range | 1.0 to 10M (Jumper resistance: 50m) |
| Resistance Temperature Coefficient (T.C.R) | 100ppm/ (for 1 R < 10M), 250ppm/ (for 1M R < 10M) |
| Operating Temperature Range | -55 to +125 |
| Rated Temperature | +70 |
| Derating Curve | Rated load decreases when ambient temperature exceeds 70. |
| Test Methods | Referenced to GB/T 8976-1996 and IEC 60115-1 standards for various tests including solderability, thermal shock, damp heat, insulation resistance, and dielectric withstanding voltage. |
| Packaging Quantity | Bag (200pcs), Box (4/5/10 Bags/Box), Case (25 Boxes/Case) |
| Packaging Type | Plastic bag, Box, Case |
| Labeling | Inner label (Plastic bag), Outer label (Box/Case) |
| Normal Dimensions (Example for A-H types) | Refer to diagram for specific dimensions (e.g., 2.54mm pin pitch). |
2409272202_FH-B08-331JP_C20627068.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible