Product Overview
This series of miniature, high-density thick film network resistors offers stable electrical capability and high reliability. Designed for RoHS compliant applications, these resistors are available in various ohmic values and configurations, making them suitable for a wide range of electronic assemblies. They feature robust construction on a ceramic substrate with protective coating and lead pins for easy integration.
Product Attributes
- Certifications: RoHS compliant
- Construction: Thick film on ceramic substrate
- Coating: Protective coating
- Lead Termination: Lead-free
Technical Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Product Type | Thick Film Network Resistor |
| Assembly Type | Miniature, high density |
| Electrical Capability | Stable |
| Reliability | High |
| Ohmic Value Combinations | Available |
| Resistance Value Code (E-24 Series) | Three digits (e.g., 472 for 4.7k) |
| Resistance Tolerance Codes | F (1%), G (2%), J (5%), J (Jumper: 50m) |
| Pin Distance Codes | No mark (2.54mm), Y (1.778mm) |
| Power Rating | 1/8W (No Mark), 1/4W (H) |
| Lead-free Level | P (Contained Lead-free) |
| Equivalent Circuits | Types A, C, E, G, T, B, D, F, H |
| Reference Standards | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 |
| Resistance Range (E-24 Series) | 1.0 ~ 10M (excluding Jumper) |
| Power Rating | 1/8W, 1/4W |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Tolerance | 1%, 2%, 5%, Jumper (50m) |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient (T.C.R.) | 100ppm/C (for 1 to 10M), 250ppm/C (for 10M) |
| Rated Temperature | 70C |
| T.C.R. | Within specified T.C.R. |
| Short Time Overload | No mechanical damage (R 2.0%R + 0.05), Jumper (R 50m) |
| Coating Insulation Resistance | 100M Min |
| Coating Insulation Withstand Voltage | No arc, inflammation and damage (Rated voltage or Max. Overload Voltage, choose the lower, for 5 seconds) |
| Solderability | 95% Cover Min (260C, 52s) |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage (95% Cover Min) |
| Pin Strength | No mechanical damage (Pull strength: 500g) |
| Bending Strength | No mechanical damage (Force: 0.5kg, 90, 5s for 1 cycle, total 2 cycles) |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage (270C, 101s) |
| Temperature Cycling | No mechanical damage (-55C 30min ~ 125C 30min, 5 cycles) |
| Steady State Humidity | No mechanical damage (40C, 90%~95%RH, 1000h) |
| Load Life (70C) | No mechanical damage (125C, 1000h, 1.5h on/0.5h off) |
| Endurance at Upper Temperature | No mechanical damage (125C, 1000h) |
| Packaging Style | Bag, Box, Case |
| Packaging Quantity | 4/5 Pins: 10 Bags/Box; 6-11 Pins: 5 Bags/Box; 12-14 Pins: 4 Bags/Box; 200pcs/Case |
2410122013_FH-A09-561JP_C21181.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible