Product Overview
The Thick Film Network Resistor offers miniature, high-density assembly with stable electrical capability and high reliability. It is RoHS compliant and available in combinations of different ohmic values. Designed for robust performance, these resistors are suitable for various electronic applications requiring precise resistance and dependable operation.
Product Attributes
- RoHS Compliant
- Lead-free termination
- Material: Ceramic substrate / Conductor
- Protection coating
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Assembly Type | Miniature, high density |
| Electrical Capability | Stable |
| Reliability | High |
| Resistance Value Code | E-24 Series (Three digits, e.g., 472 for 4.7k) |
| Resistance Tolerance Code | F (1%), G (2%), J (5%), J (Jumper: 50m) |
| Pin Distance Code | No mark (2.54mm), Y (1.778mm) |
| Power Rating Code | No Mark (1/8W), H (1/4W) |
| Lead-free Level | No mark (P Contained) |
| Equivalent Circuits | Available for types A, C, E, G, T, B, D, F, H |
| Reference Standards | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 |
| Power Rating | 1/8W, 1/4W |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Tolerance | 1%, 2%, 5%, Jumper: 50m |
| Resistance Range | 1.0 ~ 10M (E-24 Series) |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/C (for 1 to 10M), 250ppm/C (for 10M) |
| Rated Temperature | 70C |
| T.C.R. | Within specified T.C.R. |
| Short Time Overload | No mechanical damage |
| Coating Insulation Resistance | 100M Min |
| Coating Insulation Withstand Voltage | No arc, inflammation and damage |
| Solderability | 95% Cover Min |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage |
| Pin Strength | No mechanical damage |
| Bending Strength | No mechanical damage |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage |
| Temperature Cycling | No mechanical damage |
| Steady state humidity | No mechanical damage |
| Load Life (70C) | No mechanical damage |
| Endurance at upper temperature | No mechanical damage |
| Packaging Style | Bag, Box, Case |
| Packaging Quantity (Bag) | 4/5 Pins: 10 Bags; 6-11 Pins: 5 Bags; 12-14 Pins: 4 Bags |
| Packaging Quantity (Box) | 200pcs (25 boxes/case) |
2410122013_FH-A09-104JP_C9108.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible