Product Description
Current sensing thick film chip fixed resistors designed for power supply and motor circuits. They are RoHS compliant and halogen-free, suitable for applications such as switching power supplies, over-current protection in audio equipment, voltage regulation, DC-DC converters, chargers, LED drivers, and portable devices. These resistors offer a wide range of resistance values, tolerances, and power ratings.
Product Attributes
- RoHS Compliant
- Halogen free
Technical Specifications
| Product Code | Type | Dimensions (mm) | Power Rating (W) | Resistance Range (m) | Tolerance | T.C.R (ppm/) | Operating Temperature Range () | Limiting Element Voltage (V) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Current Sensing Thick Film Chip Fixed Resistor | 0402 | 1.00 x 0.50 | 1/16 | 10~99.9 | 1%, 2%, 3%, 5% | 400, 500, 700, 800, 1000, 1500 | -55 ~ 155 | 0.41 |
| Current Sensing Thick Film Chip Fixed Resistor | 0603 | 1.60 x 0.80 | 1/10 | 10~99.9 | 1%, 2%, 3%, 5% | 400, 500, 700, 800, 1000, 1500 | -55 ~ 155 | 0.45 |
| Current Sensing Thick Film Chip Fixed Resistor | 0805 | 2.00 x 1.25 | 1/8 | 10~99.9 | 1%, 2%, 3%, 5% | 400, 500, 700, 800, 1000, 1500 | -55 ~ 155 | 0.50 |
| Current Sensing Thick Film Chip Fixed Resistor | 1206 | 3.20 x 1.60 | 1/4 | 10~99.9 | 1%, 2%, 3%, 5% | 400, 500, 700, 800, 1000, 1500 | -55 ~ 155 | 0.71 |
| Current Sensing Thick Film Chip Fixed Resistor | 1210 | 3.20 x 2.50 | 1/3 | 10~99.9 | 1%, 2%, 3%, 5% | 400, 500, 700, 800, 1000, 1500 | -55 ~ 155 | 1.03 |
| Current Sensing Thick Film Chip Fixed Resistor | 2010 | 5.00 x 2.50 | 1/2 | 10~99.9 | 1%, 2%, 3%, 5% | 400, 500, 700, 800, 1000, 1500 | -55 ~ 155 | 1.14 |
| Current Sensing Thick Film Chip Fixed Resistor | 2512 | 6.30 x 3.20 | 1W | 10~99.9 | 1%, 2%, 3%, 5% | 400, 500, 700, 800, 1000, 1500 | -55 ~ 155 | 1.00 |
| Current Sensing Thick Film Chip Fixed Resistor (2W Special Power) | 2512 | 6.30 x 3.20 | 2W | 10~99.9 | 1%, 2%, 3%, 5% | 400, 500, 700, 800, 1000, 1500 | -55 ~ 155 | 1.00 |
| Item | Specifications |
|---|---|
| Solderability | Lead-free solder bath at 2455 for 30.3s. Solderable area 95%. |
| Resistance to Soldering Heat | Lead-free solder bath at 2705 for 101s. No mechanical damage. R (1.0%R+0.5m) |
| Substrate Bending Test | 0402, 0603, 0805: 5mm; 1206, 1210: 4mm; 2010, 2512: 2mm. Duration 60s5s. No mechanical damage. R (1.0%R+0.5m) |
| Endurance at 70 | 1000h rated voltage for 1.5h ON/0.5h OFF. R (1.0%R+0.5m) |
| Endurance at Upper Category Temperature | 1000h rated voltage. R (2.0%R+0.5m) |
| Insulation Resistance | 1000M Min. |
| Voltage Proof | No breakdown or flashover. |
| Component Solvent Resistance | Iso-propyl alcohol (IPA) 235 for 10h. No mechanical damage. R (1.0%R+0.5m) |
| Max.Overload Voltage | 0402, 0603: 100V; 0805: 300V; 1206, 1210, 2010, 2512: 400V. |
| Operation at Low Temperature | -555, 1h without load, rated voltage for 45min, 15min without load. R (1.0%R+0.5m) |
| Shear Test | Applying force: 0402, 0603: 5N; 0805: 9N; 1206, 1210: 25N; 2010, 2512: 45N. Duration 10s1s. No mechanical damage. |
| Short Time Overload | 2.5 times rated voltage for 5s. R (1.0%R+0.5m) |
| Damp Heat Steady State | 402, 93%3%RH, 1000h rated voltage for 1.5h ON/0.5h OFF. R (3.0%R+0.5m) |
| Rapid Change of Temperature | -55(30min) to 155(30min), 300 cycles. R (1.0%R+0.5m) |
| T.C.R | Within specified T.C.R. |
2409272202_FH-RBF-06SR300JT_C7471597.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible