Product Overview
These RoHS-compliant Thick Film Network Resistors are designed for miniature, high-density assemblies, offering stable electrical capability and high reliability. They are suitable for a wide range of applications requiring precise resistance values and consistent performance. Combinations of different ohmic values are available.
Product Attributes
- Certifications: RoHS compliant, Lead-free
- Construction: Thick Film Network Resistor
- Material: Ceramic substrate / Resistance/ Protection coating, Conductor Lead pin
Technical Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Product Type | Thick Film Network Resistor |
| Construction | Miniature, high density assembly |
| Reliability | Stable electrical capability, high reliability |
| Resistance Value Code | (E 24) Three digits (e.g., 472 for 4.7k) |
| Resistance Tolerance Code | F (1%), G (2%), J (5%), J (Jumper: 50m) |
| Pin Distance Code | No mark (2.54mm), Y (1.778mm) |
| Power Rating Code | No Mark (1/8W), H (1/4W) |
| Lead-free Level Code | No mark (P Contained Lead Termination) |
| Equivalent Circuits | Types A, C, E, G, T, B, D, F, H |
| Reference Standards | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 |
| IEC E-24 Series Resistance Range | 1.0 to 10M |
| Power Rating | 1/8W, 1/4W |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Tolerance | 1%, 2%, 5%, Jumper: 50m |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/C (for 1 to 10M), 250ppm/C (for 10M) |
| Rated Temperature | 70C |
| T. C. R. | Within specified T.C.R. |
| Short Time Overload | No mechanical damage (R 2.0%R or 0.05), Jumper R 50m |
| Coating Insulation Resistance | 100M Min |
| Coating Insulation Withstand Voltage | No arc, inflammation and damage (Rated voltage or Max. Overload Voltage, choose the lower, for 5 seconds) |
| Solderability | 95% Cover Min (260C 5C, 10s 1s) |
| Resistance to Solvent | No mechanical damage (95% Cover Min) |
| Pin Strength | No mechanical damage (Pull strength: 500g) |
| Bending Strength | No mechanical damage (Force: 0.5kg, 90, 5s for 1 cycle, total 2 cycles) |
| Resistance to Soldering Heat | No mechanical damage (270C 5C, 10s 1s) |
| Temperature Cycling | No mechanical damage (-55C 30min ~ 125C 30min, 5 cycles) |
| Steady state humidity | No mechanical damage (40C 2C, 90%-95%RH, 1000h) |
| Load Life (70C) | No mechanical damage (125C 2C, 1000h) |
| Endurance at upper temperature | No mechanical damage (125C 2C, 1000h, 1.5h on/0.5h off) |
| Packaging Style | Bag, Box, Case |
| Packaging Quantity | 4/5 Pins: 10 Bags/Box; 6-11 Pins: 5 Bags/Box; 12-14 Pins: 4 Bags/Box; 200pcs/Case |
2410122013_FH-A05-103JP_C11394.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible