Product Overview
This series of miniature, high-density thick film network resistors offers stable electrical capability and high reliability. They are RoHS compliant and available in combinations of different ohmic values. Suitable for various electronic assemblies requiring precise resistance and dependable performance.
Product Attributes
- RoHS Compliant
- Lead-free termination
- Material: Ceramic substrate / Conductor
- Protection: Protection coating
Technical Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Product Type | Thick Film Network Resistor |
| Construction | Miniature, high density assembly |
| Reliability | Stable electrical capability, high reliability |
| Resistance Value Code | E-24 Series (Three digits, e.g., 472 for 4.7k) |
| Resistance Tolerance | 1% (F), 2% (G), 5% (J), Jumper (50m) |
| Power Rating | 1/8W (No Mark), 1/4W (H) |
| Max. Working Voltage | 200V (1/8W), 280V (1/4W) |
| Max. Overload Voltage | 2A |
| Resistance Range | 1.0 ~ 10M (E-24 Series) |
| Operating Temperature Range | -55C ~ 125C |
| Resistance Temperature Coefficient (TCR) | 100ppm/C (for 1 to 10M), 250ppm/C (for 10M) |
| Pin Distance | 2.54mm (No mark), 1.778mm (Y) |
| Dimensions (Example: Type A, 4-5 Pins) | A: 5.08mm max, B: 8.50mm max |
| Dimensions (Example: T Type) | T Type: 5.08mm max, 8.50mm max |
| Lead-free Level | P (Contained Lead-free) |
| Equivalent Circuits | Refer to diagrams for types A, C, E, G, T, B, D, F, H |
| Reference Standards | GB/T 15654-1995, GB/T 2828.1-2003, GB/T 2829-2002, IEC E-24 |
| Packaging Quantity (Bag) | 4/5 Pins: 10 Bags, 6-11 Pins: 5 Bags, 12-14 Pins: 4 Bags |
| Packaging Quantity (Box) | 200pcs (4/5/10) Bags/Box |
| Packaging Quantity (Case) | 25 Boxes/Case |
2410122013_FH-A09-103JP_C8692.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible