Product Overview
Current Sensing Thick Film Chip Fixed Resistors are designed for applications requiring precise current detection in power supplies, motor circuits, and various electronic devices. They offer RoHS compliance and halogen-free requirements, making them suitable for a wide range of modern electronic designs.
Product Attributes
- RoHS Compliant
- Halogen Free
Technical Specifications
| Product Code | Type | Dimensions (mm) L x W x T | Power Rating (W) at 70 | Resistance Range (m) | Resistance Tolerance | T.C.R (ppm/) | Limiting Element Voltage (V) | Operating Temperature Range () |
| 0402 | 1/16W | 1.00x0.50x0.25 | 10~19.9 | 1%, 2%, 3%, 5% | 400, 500 | 100 | -55~155 | |
| 0603 | 1/10W | 1.60x0.80x0.30 | 20~49.9 | 1%, 2%, 3%, 5% | 400, 500 | 245 | -55~155 | |
| 0805 | 1/8W | 2.00x1.25x0.40 | 50~99.9 | 1%, 2%, 3%, 5% | 400, 500, 700, 800 | 0.50 | -55~155 | |
| 1206 | 1/4W | 3.20x1.60x0.50 | 100~199 | 1%, 2%, 3%, 5% | 400, 500, 700, 800, 1000, 1500 | 0.71 | -55~155 | |
| 1210 | 1/3W | 3.20x2.50x0.50 | 200~499 | 1%, 2%, 3%, 5% | 400, 500, 700, 800, 1000, 1500 | 1.03 | -55~155 | |
| 2010 | 1/2W | 5.00x2.50x0.60 | 500~999 | 1%, 2%, 3%, 5% | 400, 500, 700, 800, 1000, 1500 | 1.14 | -55~155 | |
| 2512 | 1W | 6.30x3.20x0.60 | 1000 | 1%, 2%, 3%, 5% | 400, 500, 700, 800, 1000, 1500 | 1.00 | -55~155 | |
| 2512 (2W Special Power) | 2W | 6.30x3.20x1.85 | N/A | N/A | N/A | N/A | N/A |
| Item | Specifications (IEC60115-1) |
| Solderability | Lead-free solder bath at 2455 for 30.3s. Solderable area 95% |
| Resistance to Soldering Heat | Lead-free solder bath at 2705 for 101s. |
| Substrate Bending Test | 0402, 0603, 0805: 5mm; 1206, 1210: 4mm; 2010, 2512: 2mm (Duration 60s5s). No mechanical damage. R (1.0%R+0.5m) |
| Insulation Resistance | 1000M |
| Voltage Proof | 100V (60s5s) |
| Component Solvent Resistance | IPA 235 for 10h. No mechanical damage. R (1.0%R+0.5m) |
| Endurance at 70 | 1000h rated voltage. ON 1.5h / OFF 0.5h. R (2.0%R+0.5m) |
| Endurance at Upper Category Temperature | 1000h rated voltage. R (1.0%R+0.5m) |
| Operation at Low Temperature | -555, 1h without load, rated voltage for 45min, 15min without load. R (1.0%R+0.5m) |
| Short Time Overload | 2.5 times rated voltage for 5s. R (1.0%R+0.5m) |
| Damp Heat Steady State | 402, 93%3%RH, 1000h rated voltage. ON 1.5h / OFF 0.5h. R (3.0%R+0.5m) |
| Rapid Change of Temperature | -55 (30min) Room Temp (5min) 155 (30min) Room Temp (5min), 300 cycles. R (1.0%R+0.5m) |
| Shear Test | Force: 0402, 0603: 5N; 0805: 9N; 1206, 1210: 25N; 2010, 2512: 45N (Duration 10s1s). No mechanical damage. |
2410121343_FH-RBR-1210SR510JT_C19269960.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible