Product Overview
The UU9.8Y-10mH is a Line Filter designed for electrical noise suppression. It features a bobbin construction with a ferrite core and copper wire winding, ensuring reliable performance. This component is suitable for applications requiring effective filtering and is manufactured by FENGHUA ADVANCED TECHNOLOGY (HOLDING) CO., LTD.
Product Attributes
- Brand: FENGHUA
- Origin: China
- Part Name: LINE FILTER
- Material (Bobbin): Phenol (T375J or Equivalent)
- Material (Core): Ferrite
- Material (Wire): Polyurethane Copper Wire (2UEW 155)
- Material (Clip): Steel
- Material (Varnish): Epoxy (T4260)
- RoHS Compliant: Yes
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Model NO. | UU9.8Y-10mH |
| Customer Part NO. | UU9.8Y-YH160283 |
| Document NO. | YH160283 |
| Dimensions (Max) | 17.0mm (L) x 16.0mm (W) x 14.0mm (H) |
| Winding Specification (1-2) | Wire: 2UEW 0.20 155, Turns: 75Ts (REF.) |
| Winding Specification (4-3) | Wire: 2UEW 0.20 155, Turns: 75Ts (REF.) |
| Inductance (1-2) | 10.0mH Min (f=1kHz, 1V) |
| Inductance Difference (|L1-L2|) | 500uH MAX |
| DC Resistance (1-2) | 1.2 MAX (at 25) |
| DC Resistance (4-3) | 1.2 MAX (at 25) |
| Rated Current (1-2) | 0.5A (Temperature Rise Less Than 40) |
| Rated Current (4-3) | 0.5A (Temperature Rise Less Than 40) |
| Insulation Resistance (COIL-COIL) | 100M MIN (at DC500V) |
| Withstand Voltage (COIL-COIL) | AC1.0kV 3S (CC=5mA) |
| Withstand Voltage (COIL-CORE) | AC1.0kV 3S (CC=5mA) |
2410121247_FH-UU9-8Y-10mH_C75192.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible