DIELECTRIC CERAMIC FILTER
This specification covers the characteristics of the dielectric ceramic filter, model ECS-DCF-110. It is a surface-mount device (SMD) with a monoblock construction, designed to meet RoHS directives and national environmental protection laws. The filter is suitable for applications requiring specific frequency filtering characteristics.
Product Attributes
- Brand: ECS Inc. International
- Part Number: ECS-DCF-110
- Construction: SMD dielectric ceramic Monoblock
- Certifications: RoHS directive compliant
Technical Specifications
| Item | Requirement |
|---|---|
| RATING | |
| Withstand DC Voltage | 50V (1min max) |
| Insulation Resistance | M min. 10010V1min5s |
| Storage temperature | -40 85 |
| Operation Temperature Range | -40 85C |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| Center frequency | 6450 MHz |
| Bandwidth [BW] | 5925-6975 MHz |
| Insertion Loss in BW | 3.0 dB max |
| Ripple in BW | 2.0 dB max @ 5925-5955 MHz 2.2 dB max @ 5955-6975 MHz |
| SWR in BW | 2.0 Ratio max. |
| Attenuation [Absolute Value] | 57.0 dB min @ 500-5150 MHz 55.0 dB min @ 5150-5725 MHz |
| Input Power | 1 W max. |
| In/Out Impedance | 50 ohm |
Environmental Test Summary
| No. | Item | Test Condition | Remark |
|---|---|---|---|
| 5.1 | Humidity Test | 90%~95% RH, 402 for 96h~98h, then dry out at 255 and <65% RH for 2h~4h. | Shall satisfy specification in table 1. |
| 5.2 | High Temperature Exposure | 85 for 16h, then measure after 2h~4h at 255 and <65% RH. | Shall satisfy specification in Table 1. |
| 5.3 | Low Temperature | -40 for 16h, then measure after 2h~4h at 255 and <65% RH. | Shall satisfy specification in Table 1. |
| 5.4 | Temperature Cycle | -25 for 30 min followed by 85 for 30 min, repeated 5 times. Measure after 1h~4h at room temperature. | Shall satisfy specification in Table 1. |
| 5.5 | Vibration | 2h each in x, y, z axis with amplitude of 1.5mm, frequency varied between 10Hz~55Hz. | Shall satisfy specification in Table 1. |
| 5.6 | Soldering Test | Preheating at 120~150 for 60s and dipping in Sn at 2605 for 101s. | No mechanical damage. |
| 5.7 | Solder Ability | Dipped in 2605 solder bath for 3s0.5s with rosin flux. | Terminals shall be at least 95% covered by solder. |
| 5.8 | Terminal Pressure Strength | Apply 5N of force for 10s1s in the direction of the arrow after soldering to test PCB. | No mechanical damage. |
Characteristics After Environmental Test (Table 1)
| Item | Characteristics after test |
|---|---|
| Insertion Loss Change | 0.3 dB max |
| Ripple Change | 0.3 dB max |
| Return loss | 2.0 dB max |
| Attenuation Change | 4.0 dB max |
Recommended Soldering Conditions (Pb-Free Assembly)
| Phase | Profile Features | Temperature | Time |
|---|---|---|---|
| PREHEAT | Min Temp | 150 | 60-120 seconds |
| Max Temp | 200 | ||
| Time from 150 to 200 | |||
| RAMP-UP | Avg. Ramp-up Rate (200 to 260) | 3/second (max) | |
| REFLOW | Temperature | 220 | 30-100 seconds |
| Total Time above 220 | |||
| PEAK | Temperature | 260 | 3-5 seconds |
| RAMP-DOWN Rate | 2-6/second | ||
| Time from 25 to Peak Temperature | 8 minutes max | ||
| Composition of solder paste | Ag3.0/Cu0.5/ Sn |
Other Information
Caution
- Do not apply excess mechanical stress to the component and terminals at soldering. Do not use this product with bend.
- Do not clean or wash the component as it is not hermetically sealed.
- Do not use strong acidity flux, more than 0.2wt% chlorine content, in flow soldering.
- This specification mentions the quality of the component as a single unit. Please ensure the component is thoroughly evaluated in your application circuit.
- Expire date (Shelf life) of the products is six months after delivery under the conditions of a sealed and an unopened package. Please use the products within six months after delivery. If you store the products for a long time (more than six months), use carefully because the products may be degraded in the solderability or rusty. Please confirm solderability and characteristics for the products regularly.
- Please contact us before using the product as automobile electronic component.
Notice
- Please return one of these specifications after your signature of acceptance.
2412091103_ECS-ECS-DCF-110_C6032179.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible