Product Overview
This specification covers the characteristics of the ECS-DCF-108 dielectric ceramic filter. It is a SMD dielectric ceramic Monoblock construction and conforms to the RoHS directive and national environment protection law. This filter is designed for applications requiring specific frequency filtering capabilities.
Product Attributes
- Brand: ECS Inc. International
- Part Number: ECS-DCF-108
- Construction: SMD dielectric ceramic Monoblock
- Certifications: RoHS directive, national environment protection law
Technical Specifications
| Item | Requirement |
|---|---|
| Withstand DC Voltage | 50V (1min max) |
| Insulation Resistance | M min. 10010V1min5s |
| Storage temperature | -40 85 |
| Operation Temperature Range | -40 85C |
| Center frequency | 6525.0 MHz |
| Bandwidth [BW] | 5925-7125 MHz |
| Insertion Loss in BW | max 3.5@5925-5945@25, 3.0@5945-7125@25, 4.0@5925-5945@-4085, 3.5@5945-7125@-4085 |
| Ripple in BW | max 3.0 dB |
| Return Loss in BW | min 9.0 dB |
| Attenuation[Absolute Value] | min 45.0 @ 5640-5835 MHz, 50.0 @ 0-5640 MHz |
| Input Power | max. 1 W |
| In/Out Impedance | 50 ohm |
Environmental Tests
| No. | Item | Test Condition | Remark |
|---|---|---|---|
| 5.1 | Humidity Test | 90%~95% relative humidity 402 for 96h~98h, then dry out at 255 and less than 65% relative humidity for 2h~4h. | After drying out the device shall satisfy the specification in table 1. |
| 5.2 | High Temperature Exposure | 85 for 16h, measured after 2h~4h at 255 and less than 65% relative humidity. | It shall fulfill the specifications in Table 1. |
| 5.3 | Low Temperature | -40 for 16h, measured after 2h~4h at 255 and less than 65% relative humidity. | It shall fulfill the specifications in Table 1. |
| 5.4 | Temperature Cycle | -25 for 30 min. followed by 85 for 30 min, repeated 5 times. Room temperature for 1h~4h prior to measurement. | It shall fulfill the specifications in Table 1. |
| 5.5 | Vibration | 2h each in x, y, and z axis with amplitude of 1.5mm, frequency varied between 10Hz~55Hz. | It shall fulfill the specifications in Table 1. |
| 5.6 | Soldering Test | Preheating at 120~150 for 60 seconds and dipping in soldering Sn at 2605 for 101 seconds. | Mechanical damage shall not occur. |
| 5.7 | Solder Ability | Dipped in 2605 solder bath for 3s0.5 s with rosin flux (25wt% ethanol solution.) | The terminals shall be at least 95% covered by solder. |
| 5.8 | Terminal Pressure Strength | Subjected to be soldered on test PCB. Apply 5N of force for 10s1s in the direction of the arrow. | Mechanical damage such as breaks shall not occur. |
Characteristics After Environmental Tests (Table 1)
| Item | Characteristics after test |
|---|---|
| Insertion Loss Change | dB max 0.3 |
| Ripple Change | dB max 0.3 |
| Return loss. | dB max 2.0 |
| Attenuation Change | dB max 4.0 |
Recommended Soldering Conditions
| Phase | Profile features | Pb-Free Assembly |
|---|---|---|
| PREHEAT | -Temperature Min -Temperature Max -Time | 150 200 60-120 seconds |
| RAMP-UP | Avg. Ramp-up Rate (200 to 260) | 3/second(max) |
| REFLOW | -Temperature -Total Time above 220 | 220 30-100 seconds |
| PEAK | -Temperature -Time | 260 3-5 seconds |
| RAMP-DOWN Rate | 2-6/second | |
| Time from 25 to Peak Temperature | 8 minutes max | |
| Composition of solder paste | Ag3.0/Cu0.5/ Sn |
Other
Caution
- Dont apply excess mechanical stress to the component and terminals at soldering. Do not use this product with bend.
- Do not clean or wash the component for it is not hermetically sealed.
- Do not use strong acidity flux, more than 0.2wt% chlorine content, in flow soldering.
- This specification mentions the quality of the component as a single unit. Please ensure the component is thoroughly evaluated in your application circuit.
- Expire date (Shelf life) of the products is six months after delivery under the conditions of a sealed and an unopened package. Please use the products within six months after delivery. If you store the products for a long time (more than six months), use carefully because the products may be degraded in the solderability or rusty. Please confirm solderability and characteristics for the products regularly.
- Please contact us before using the product as automobile electronic component.
Notice
- Please return one of these specifications after your signature of acceptance.
2412061726_ECS-ECS-DCF-108_C6844216.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible