Product Overview
This specification covers the characteristics of the ECS-DCF-102 dielectric ceramic filter. It is a surface-mount device (SMD) with a monoblock construction and conforms to the RoHS directive and national environment protection laws. Designed for reliable performance, it offers specific electrical characteristics suitable for various applications.
Product Attributes
- Brand: ECS Inc. International
- Part Number: ECS-DCF-102
- Construction: SMD dielectric ceramic Monoblock
- Certifications: RoHS directive compliant
Technical Specifications
| Item | Requirement |
|---|---|
| Center frequency | 5697 MHz |
| Bandwidth [BW] | 5490-5850 MHz |
| Insertion Loss in BW | 2.5 dB max |
| Ripple in BW | 1.3 dB max |
| Return loss in BW | 10 dB min |
| Attenuation [Absolute Value] | 50.0 dB min. @ 5150-5330 MHz |
| Input Power | 1 W max |
| In/Out Impedance | 50 ohm |
| Withstand DC Voltage | 50V (1min max) |
| Insulation Resistance | 100 M min. (10V, 1min5s) |
| Storage temperature | -40 85C |
| Operation Temperature Range | -40 85C |
2412061723_ECS-ECS-DCF-102_C4989559.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible