Product Overview
This specification covers the characteristics of the ECS-DCF-109 dielectric ceramic filter. Designed for surface-mount applications, this monoblock filter conforms to RoHS directives and national environmental protection laws, ensuring compliance with modern electronic manufacturing standards.
Product Attributes
- Brand: ECS Inc. International
- Part Number: ECS-DCF-109
- Construction: SMD dielectric ceramic Monoblock
- Certifications: RoHS directive compliant
Technical Specifications
| Item | Requirement |
| RATING | |
| Withstand DC Voltage | 50V (1min max) |
| Insulation Resistance | 100 M min. (10V, 1min5s) |
| Storage temperature | -40 85 |
| Operation Temperature Range | -40 85C |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| Center frequency | 5442.5 MHz |
| Bandwidth [BW] | 5150-5735 MHz |
| Insertion Loss in BW | 2.2 dB max |
| Ripple in BW | 2.0 dB max |
| SWR in BW | 2.0 Ratio max. |
| Attenuation [Absolute Value] | 50.0 dB min @ 0-2500 MHz 40.0 dB min @ 2500-4000 MHz 50.0 dB min @ 5925-7125 MHz |
| Input Power | 1 W max |
| In/Out Impedance | 50 ohm |
| ENVIRONMENTAL TESTS (Post-Test Characteristics) | |
| Humidity Test (96h~98h @ 402, 90%~95% RH) | Insertion Loss Change: 0.3 dB max Ripple Change: 0.3 dB max Return loss Change: 2.0 dB max Attenuation Change: 4.0 dB max |
| High Temperature Exposure (16h @ 85) | Insertion Loss Change: 0.3 dB max Ripple Change: 0.3 dB max Return loss Change: 2.0 dB max Attenuation Change: 4.0 dB max |
| Low Temperature Exposure (16h @ -40) | Insertion Loss Change: 0.3 dB max Ripple Change: 0.3 dB max Return loss Change: 2.0 dB max Attenuation Change: 4.0 dB max |
| Temperature Cycle (-25 for 30 min to 85 for 30 min, 5 cycles) | Insertion Loss Change: 0.3 dB max Ripple Change: 0.3 dB max Return loss Change: 2.0 dB max Attenuation Change: 4.0 dB max |
| Vibration (10Hz~55Hz, 1.5mm amplitude, 2h each axis) | Insertion Loss Change: 0.3 dB max Ripple Change: 0.3 dB max Return loss Change: 2.0 dB max Attenuation Change: 4.0 dB max |
| Soldering Test (Preheat 120~150 for 60s, Dip 2605 for 101s) | No mechanical damage. |
| Solder Ability (Dipped in 2605 solder bath for 3s0.5 s) | Terminals shall be at least 95% covered by solder. |
| Terminal Pressure Strength (5N force for 10s1s) | No mechanical damage such as breaks. |
2412091105_ECS-ECS-DCF-109_C6239311.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible