Product Overview
The CBB21B(R)/MKPH series are box-type metallized polypropylene film capacitors designed for high-frequency DC and PFC applications in electronic equipment. They are suitable for coupling, decoupling, filtering, and isolation functions. These capacitors feature a non-inductive winding structure with a small size, and are encapsulated in UL94V-0 flame-retardant plastic cases and epoxy resin, ensuring good dimensional consistency and low loss with minimal internal temperature rise. They are manufactured by Dongguan Chengxi Electronics Co., Ltd. in China.
Product Attributes
- Brand: DGCX
- Product Series: CBB21B(R)/MKPH
- Origin: Dongguan, China
- Capacitor Type: Box-type metallized polypropylene film capacitor
- Construction: Non-inductive winding
- Encapsulation: UL94V-0 flame-retardant plastic case and epoxy resin
- Lead Material: Tinned copper wire
- Internal Coating: Tin-alloy wire sprayed layer
- Environmental Compliance: RoHS, REACH, Halogen-free (if required)
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Name | CBB21B(R)/MKPH |
| Product Code | MKP564J2EC51GC0300R |
| Nominal Capacitance | 0.56F 5% |
| Rated Voltage | 250V.dc |
| Dimensions (LWH) | (12.0 16 6) mm |
| Lead Pitch (P) | 10.0 mm (0.5) |
| Lead Length (L) | 3.0 mm (0.5) |
| Lead Diameter (d) | 0.6 mm (0.05) |
| Dissipation Factor (DF) at 1KHz | 0.1% (at 20~25) |
| Capacitance Range | 0.001F15F |
| Capacitance Tolerance | 5% (J); 10% (K) |
| Rated Voltages Available | 160Vdc/90Vac, 250Vdc/160Vac, 400Vdc/220Vac, 630Vdc/250Vac |
| Insulation Resistance | 50000M for C0.33uF (100VDC, 60s) 15000M*uF for C>0.33uF (100VDC, 60s) |
| Dielectric Strength | 1.6UR, 5 seconds |
| Climate Category | 40/105/21 |
| Operating Temperature Range | -40 ~ +105 (Voltage derating: 1.25%/ for +85 to +105) |
| Rated Temperature | +85 |
| Storage Temperature | Max 35 |
| Storage Humidity | Max 80% RH |
| Storage Duration | Max 12 months (from production date) |
| Packaging (Inner Box) | 34.5*23.5*24.5 cm (L*W*H) |
| Packaging (Outer Box) | 49*36*27 cm (L*W*H) |
2508191745_DGCX-MKP564J2EC51GC0300R_C50346366.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible