Product Overview
The CH CD11BT Series Aluminum Electrolytic Capacitor is designed for a working temperature range of -40C to +105C. It features a rated working voltage of 400V and a nominal capacitance of 27F, with a capacitance tolerance of 20%. This capacitor is suitable for applications requiring reliable performance with a maximum loss of 0.20 at 120Hz/20C and a maximum leakage current of 231A. The product is manufactured by Dongguan Chuanghui Electronics Co., Ltd. and is identified by the material code CD11BT2GM270F200T. It is also noted as a new model material.
Product Attributes
- Brand: CH
- Origin: Dongguan, China
- Product Type: Aluminum Electrolytic Capacitor
- Series: CD11BT
- RoHS Compliant: Implied by document title "RoHS "
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Material Code | CD11BT2GM270F200T |
| Rated Working Voltage | 400V DC |
| Surge Voltage | 450V DC |
| Nominal Capacitance | 27F |
| Capacitance Tolerance | 20% |
| Working Temperature Range | -40C to +105C |
| Maximum Loss (120Hz, 20C) | 0.20 |
| Maximum Leakage Current (2 min, 20C) | 231A |
| Maximum Allowable Ripple Current (120Hz, 105C) | 200 mArms |
| Impedance (ESR) (120Hz, 20C) | / (Not specified in table, but implied by test data) |
| Dimensions (D x L) | D8x20L mm |
| Diameter (D) | 8 0.5 mm |
| Length (L) | 20 1.0 mm |
| Pitch (P) | 3.5 0.5 mm |
| Lead Diameter (d) | 0.5 0.05 mm |
| High Temperature Load Life | 2000 Hours |
| High Temperature Storage | 1000 Hours |
| Lead Tensile Strength (0.5mm or less) | 5N (0.51KG) |
| Lead Bending Strength (0.5mm or less) | 2.5N (0.25KG) |
| High Temperature and Humidity Test | 500 Hours (402C, 90-95% RH) |
| Solderability | Wetted area > 3/4 |
| Resistance to Soldering Heat | Soldering Temperature: 2805C, Time: 101 sec. |
| Explosion-proof Performance | Vent opens without burning or violent explosion. |
| Recommended Cleaning Solvents | Methanol, Isopropanol, Petroleum Ether, Propanol, general cleaning agents. |
Test Data Summary (20 PCS)
| Capacity Range (min) 120Hz 20C | Capacity Range (max) 120Hz 20C | Max Loss 120Hz 20C | Max Leakage Current (A) | Max Impedance () 120Hz 20C | Max Allowable Ripple Current (mArms) 120Hz 105C | Working Temperature (C) | Surge Voltage (V) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21.6 | 32.4 | 0.20 | 231 | / | 200 | -40 to +105 | 450 |
Individual Test Data (Sample)
| No. | Capacity (F) | Loss (%) | Leakage Current (A) | Impedance () | Remarks |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 23.4 | 4.81 | 3.79 | ||
| 2 | 22.8 | 4.93 | 3.85 | ||
| 3 | 23.1 | 5.1 | 4.17 | ||
| 4 | 22.9 | 4.93 | 3.76 | ||
| 5 | 23 | 4.94 | 3.58 | ||
| 6 | 22.9 | 5.12 | 3.51 | ||
| 7 | 23.4 | 5.27 | 4.05 | ||
| 8 | 23.5 | 4.86 | 4.19 | ||
| 9 | 23.2 | 4.89 | 3.59 | ||
| 10 | 23.5 | 5.03 | 3.83 | ||
| Min | 22.8 | 4.81 | 3.51 | ||
| Max | 23.5 | 5.27 | 4.19 | ||
| Avg | 23.2 | 4.99 | 3.83 |
Packaging Information
| Item | Details |
|---|---|
| Packaging Shape | Box |
| Box Dimensions (L x W x H) | 480 x 320 x 320 mm |
| Quantity per Box | PCS (Number not specified) |
| Box Label Markings | Y-2 L |
| Label Information | Product Name, Series, Rated Working Voltage, Nominal Capacitance, Dimensions, Batch Number, Quantity |
Soldering Information
| Method | Temperature | Time | Notes |
|---|---|---|---|
| Soldering Iron | 270-350C | Within 3 seconds | |
| Reflow Soldering | 2605C | 2-4 sec. | Preheat: PCB surface temperature 1205C |
2511271355_ChuangHui-CD11BT2GM270F200T_C52994854.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible