Product Overview
The CH CD11AT Series Aluminum Electrolytic Capacitor is designed for general-purpose applications. It features a wide operating temperature range of -40C to +105C and is rated for 400V with a capacitance of 27F. This series is suitable for new model applications and comes with RoHS compliance. Key electrical characteristics include a maximum dissipation factor of 0.20 and a maximum leakage current of 231 A. The capacitor is housed in a D8x17L size package with a pitch of 3.5mm.
Product Attributes
- Brand: CH
- Series: CD11AT
- Type: Aluminum Electrolytic Capacitor
- Origin: Dongguan City Chuanghui Electronics Co., Ltd.
- RoHS Compliant: Yes
- Marking: Black background with white lettering (Capacity F, Voltage V, Negative line, CH logo, VENT, Series, Temperature Range)
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Model/Part Number | CD11AT2GM270F170T |
| Rated Working Voltage | 400 V |
| Surge Voltage | 450 V |
| Nominal Capacitance | 27 F |
| Capacitance Tolerance | 20% |
| Maximum Dissipation Factor (120Hz, 20) | 0.20 |
| Maximum Leakage Current (2 min, 20) | 231 A |
| Maximum Allowable Ripple Current (120Hz, 105) | 200 mArms |
| Impedance (ESR) (120Hz, 20) | / |
| Operating Temperature Range | -40 to +105 |
| Dimensions (D x L) | D8 x 17L mm |
| Diameter (D) | 8 0.5 mm |
| Length (L) | 17 1.0 mm |
| Pitch (P) | 3.5 0.5 mm |
| Lead Diameter (d) | 0.5 0.05 mm |
| Frequency Coefficient (120Hz) | 1 |
| Frequency Coefficient (400Hz) | 1.23 |
| Frequency Coefficient (50(60)Hz) | 0.8 |
| Frequency Coefficient (1KHz) | 1.36 |
| Frequency Coefficient (10KHz) | 1.48 |
| Frequency Coefficient (50K100KHz) | 1.53 |
| High Temperature Load Life (2000H) | Leakage Current Specified Value, Capacitance Change 20%, Dissipation Factor 200% of Specified Value, Appearance No Obvious Abnormality |
| High Temperature Storage (1000H) | Leakage Current 200% of Specified Value, Capacitance Change 20%, Dissipation Factor 200% of Specified Value, Appearance No Obvious Abnormality (Test Temp: 1052, No Voltage Applied) |
| Lead Tensile Strength ( 0.5mm) | 5N (0.51KG) |
| Lead Bending Strength ( 0.5mm) | 2.5N (0.25KG) |
| Impedance Ratio Z(-25)/Z(+20) | 6 |
| Impedance Ratio Z(-40)/Z(+20) | - |
| Surge Voltage Test Conditions | Apply voltage as per surge voltage specification, charge for 305 sec, frequency 60.5 sec, discharge 5 min 30 sec, cycle 1000 times. |
| Vibration Test Conditions | Frequency: 10-55Hz, Amplitude: 1.5mm, Duration: 2 hours per axis (X, Y, Z) |
| Solderability | Tinning area > 3/4, Solder Temp: 2405, Immersion Depth: 2-2.5mm |
| Resistance to Soldering Heat | Solder Temp: 2805, Solder Time: 101 sec. |
| High Temperature High Humidity Test (500H) | Test Temp: 402, Humidity: 90-95%. Leakage Current Initial Specified Value, Capacitance Change 15%, Dissipation Factor Initial Specified Value, Appearance No Obvious Abnormality. |
| Anti-explosion Performance | No burning or violent explosion after safety vent opens. |
| Packaging Quantity per Box | 480 PCS |
| Box Dimensions | L 480 x W 320 x H 320 mm |
| Soldering Iron Temperature | 270-350, within 3 seconds |
| Reflow Soldering Temperature | Preheat: 1205, Soldering: 2605, Immersion Time: 2-4 sec. |
2511271355_ChuangHui-CD11AT2GM270F170T_C52994845.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible