Product Description
Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors (UPS Series) offer super low ESR at high frequencies, high ripple current capability, and 2,000 hours of endurance at 105C. These capacitors are designed for demanding applications requiring reliable performance and long lifespan.
Product Attributes
- Brand: Chinsan (implied by trademark "CS")
- Type: Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitor
- Series: UPS
Technical Specifications
| Rated Voltage (Vdc) | Rated Capacitance (F) | Case Size DL (mm) | ESR 100~300KHz (mmax) | Rated Ripple Current 105,100KHz (mArms max) | Tan max | Leakage Current (A max) | Part Number |
| 2.5(0E) | 560 | 88 | 7 | 4700 | 0.12 | 350 | UPS0E561MNN0808U |
| 2.5(0E) | 680 | 88 | 7 | 5580 | 0.12 | 425 | UPS0E681MNN0808U |
| 2.5(0E) | 820 | 88 | 7 | 6100 | 0.12 | 512 | UPS0E821MNN0808U |
| 2.5(0E) | 820 | 811 | 7 | 6100 | 0.12 | 410 | UPS0E821MNN0811U |
| 2.5(0E) | 1000 | 88 | 7 | 6100 | 0.12 | 500 | UPS0E102MNN0808U |
| 2.5(0E) | 1000 | 811 | 7 | 6100 | 0.12 | 500 | UPS0E102MNN0811U |
| 2.5(0E) | 1200 | 88 | 7 | 6100 | 0.12 | 600 | UPS0E122MNN0808U |
| 2.5(0E) | 1500 | 811 | 7 | 6100 | 0.12 | 750 | UPS0E152MNN0811U |
| 2.5(0E) | 1500 | 1012 | 7 | 6100 | 0.12 | 750 | UPS0E152MNN1012U |
| 2.5(0E) | 1800 | 811 | 7 | 6100 | 0.12 | 900 | UPS0E182MNN0811U |
| 4(0G) | 470 | 88 | 7 | 5600 | 0.12 | 470 | UPS0G471MNN0808U |
| 4(0G) | 560 | 88 | 7 | 6100 | 0.12 | 560 | UPS0G561MNN0808U |
| 4(0G) | 680 | 88 | 7 | 6100 | 0.12 | 544 | UPS0G681MNN0808U |
| 4(0G) | 820 | 1012 | 7 | 6100 | 0.12 | 656 | UPS0G821MNN1012U |
| 4(0G) | 1200 | 1012 | 7 | 6100 | 0.12 | 960 | UPS0G122MNN1012U |
| 6.3(0J) | 220 | 88 | 7 | 3700 | 0.12 | 347 | UPS0J221MNN0808U |
| 6.3(0J) | 330 | 88 | 7 | 3700 | 0.12 | 520 | UPS0J331MNN0808U |
| 6.3(0J) | 390 | 88 | 7 | 5700 | 0.12 | 491 | UPS0J391MNN0808U |
| 6.3(0J) | 470 | 88 | 7 | 5700 | 0.12 | 740 | UPS0J471MNN0808U |
| 6.3(0J) | 470 | 88 | 8 | 5700 | 0.10 | 592 | UPS0J471MNN0808EU |
| 6.3(0J) | 560 | 88 | 7 | 5700 | 0.12 | 882 | UPS0J561MNN0808U |
| 6.3(0J) | 680 | 88 | 7 | 5860 | 0.12 | 857 | UPS0J681MNN0808U |
| 6.3(0J) | 680 | 88 | 9 | 5700 | 0.12 | 1071 | UPS0J681MNN0808EU |
| 6.3(0J) | 820 | 811 | 7 | 6100 | 0.12 | 1033 | UPS0J821MNN0811U |
| 6.3(0J) | 820 | 88 | 9 | 5700 | 0.12 | 1033 | UPS0J821MNN0808U |
| 6.3(0J) | 820 | 1012 | 7 | 6100 | 0.12 | 1033 | UPS0J821MNN1012U |
| 6.3(0J) | 1000 | 88 | 7 | 6100 | 0.12 | 1260 | UPS0J102MNN0808U |
| 6.3(0J) | 1000 | 1012 | 7 | 6100 | 0.12 | 1260 | UPS0J102MNN1012U |
| 6.3(0J) | 1200 | 811 | 7 | 5700 | 0.12 | 1512 | UPS0J122MNN0811U |
| 6.3(0J) | 1500 | 1012 | 7 | 6100 | 0.12 | 1890 | UPS0J152MNN1012U |
| 6.3(0J) | 2000 | 1012 | 7 | 7100 | 0.12 | 2520 | UPS0J202MNN1012U |
| 10(1A) | 270 | 811 | 7 | 5600 | 0.12 | 540 | UPS1A271MNN0811U |
| 10(1A) | 470 | 1012 | 7 | 6100 | 0.12 | 940 | UPS1A471MNN1012U |
| 10(1A) | 560 | 811 | 7 | 5700 | 0.12 | 882 | UPS1A561MNN0811U |
| 10(1A) | 560 | 1012 | 7 | 6100 | 0.12 | 1120 | UPS1A561MNN1012U |
| 10(1A) | 680 | 811 | 7 | 5600 | 0.12 | 1360 | UPS1A681MNN0811U |
| 10(1A) | 820 | 811 | 7 | 5700 | 0.12 | 1640 | UPS1A821MNN0811U |
| 10(1A) | 820 | 1012 | 7 | 6100 | 0.12 | 1640 | UPS1A821MNN1012U |
| 10(1A) | 1000 | 1012 | 7 | 6100 | 0.12 | 2000 | UPS1A102MNN1012U |
| 16(1C) | 150 | 811 | 7 | 5600 | 0.12 | 480 | UPS1C151MNN0811U |
| 16(1C) | 180 | 88 | 7 | 5600 | 0.12 | 576 | UPS1C181MNN0808U |
| 16(1C) | 180 | 811 | 7 | 5600 | 0.12 | 576 | UPS1C181MNN0811U |
| 16(1C) | 270 | 811 | 7 | 5600 | 0.12 | 864 | UPS1C271MNN0811U |
| 16(1C) | 330 | 811 | 7 | 5600 | 0.12 | 1056 | UPS1C331MNN0811U |
| 16(1C) | 330 | 1012 | 7 | 6100 | 0.12 | 1056 | UPS1C331MNN1012U |
| 16(1C) | 470 | 811 | 7 | 5600 | 0.12 | 1504 | UPS1C471MNN0811U |
| 16(1C) | 470 | 1012 | 7 | 6100 | 0.12 | 1504 | UPS1C471MNN1012U |
| 16(1C) | 820 | 1012 | 7 | 6100 | 0.12 | 2000 | UPS1C821MNN1012U |
| 16(1C) | 820 | 1012 | 8 | 6100 | 0.12 | 2000 | UPS1C821MNN1012EU |
| 16(1C) | 1000 | 1012 | 7 | 6100 | 0.12 | 3200 | UPS1C102MNN1012U |
| 16(1C) | 1200 | 1012 | 8 | 6100 | 0.12 | 1920 | UPS1C122MNN1012LU |
| Performance Characteristic | Specification |
| Category Temperature Range | -55 ~ +105 |
| Working Voltage Range | 2.5 ~ 16Vdc |
| Surge Voltage | Rated Voltage x1.15 |
| Capacitance Tolerance | M: 20% (at 25 and 120Hz) |
| Low Temperature Characteristics Impedance Ratio | Z(-25)/Z(+25) 1.15 at 100KHz; Z(-55)/Z(+25) 1.25 at 100KHz |
| Endurance | 2,000 hours at 105C with rated ripple current applied. Capacitance change 20%; ESR 150%; Dissipation factor(tan) 150%; Leakage current specified value. |
| Damp Heat (Steady State) | 1,000 hours at 60, 90 to 95% RH. Capacitance change 20%; ESR 150%; Dissipation factor(tan) 150%; Leakage current specified value. |
| Part Number System Component | Description |
| Series | UPS, UPR, UUL, UPE, URP, URH, UGP, UGV, UGS, UPC, VSG, VSP, VSU, VSE |
| Rated Voltage Code | 0E (2.5V), 0J (6.3V), 1A (10V), 1C (16V), etc. |
| Capacitance Code | e.g., 561 (560F), 102 (1000F) |
| Capacitance Tolerance Code | M (20%), J (5%), K (10%), etc. |
| Lead Type Code | C (Cutting), P (Taping), etc. |
| Lead Length Code | 3 (3.5mm), 4 (4.5mm), U (5.5mm), etc. |
| Taping Code | Z, 2, 3, 7, 5, S |
| Case Dimension DIP Code | 0808 (8x8mm), 0811 (8x11mm), 1012 (10x12mm), etc. |
| Case Dimension SMD Code | 5057 (5x5.7mm), 6343 (6.3x4.3mm), etc. |
| Special Request Code | U (Low ESR), E (Convex Rubber), R (High Rated ripple current), L (Endurance), D (Low Leakage Current), F (Low Dissipation Factor) |
2404231655_Chinsan-UPS1C122MNN1012L_C7090321.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible