Product Overview
The KS Series Aluminum Electrolytic Capacitors are designed for use in electronic equipment. They offer a high-temperature rating of 105 and a long life of 1000 hours. These standard capacitors are characterized by their compact size (7mm height) and reliable performance across a wide operating temperature range.
Product Attributes
- Brand: Cheng Xing
- Origin: Dongguan, China
- Material: Aluminum Electrolytic
- Series: KS Series
Technical Specifications
| Item | Specification |
| Operating Temperature Range | -40 ~ +105 |
| Rated Working Voltage Range | 6.3 ~ 50V |
| Nominal Capacitance Range | 0.1 ~ 220F |
| Capacitance Tolerance | 20%(120Hz,+20) |
| Leakage Current (L0.01CV or 3A, whichever is greater, measured after 2 minutes at +20) | L0.01CV or 3(A) |
| Dissipation Factor tan (120Hz,+20) | 0.24 (6.3V), 0.21 (10V), 0.18 (16V), 0.15 (25V), 0.13 (35V), 0.12 (50V) |
| Low Temperature Characteristics (120Hz) Z-25/Z+20 | 4 (6.3V), 2 (10-50V) |
| Low Temperature Characteristics (120Hz) Z-40/Z+20 | 8 (6.3V), 6 (10V), 4 (16V), 3 (25-50V) |
| Load Life (1000Hrs at 105) | Capacitance change: 20% of initial value; Dissipation factor: 200% of initial value; Leakage Current: Within specified value |
| Shelf Life (1000 Hrs at 105, no load) | Capacitance change: 20% of initial measured value; Dissipation factor: 200% of initial specified value; Leakage Current: initial specified value |
| Ripple Current Multipliers (120Hz) | 0.75 (47F), 0.80 (68-470F) |
| Standards Compliance | JIS C-5101 (IEC 60384) |
| Diameter (D) | 4, 5, 6.3, 8 mm |
| Lead Spacing (F) | 1.5, 2.0, 2.5, 3.5 mm |
| Lead Diameter (d) | 0.45, 0.6, 0.8 mm |
| Rated Standard Values (D x L(mm)) and Ripple Current (mA/rms at 120Hz,105) | 10F: 4*7 (29mA) 22F: 4*7 (34mA) 33F: 4*7 (37mA) 47F: 4*7 (44mA) 100F: 5*7 (67mA) 220F: 6.3*7 (112mA) 0.1F: 4*7 (1.0mA) 0.22F: 4*7 (2.3mA) 0.33F: 4*7 (3.5mA) 0.47F: 4*7 (5.0mA) 1F: 4*7 (10mA) 2.2F: 4*7 (19mA) 3.3F: 4*7 (24mA) 4.7F: 4*7 (24mA) 10F: 5*7 (36mA) 22F: 6.3*7 (57mA) 33F: 6.3*7 (62mA) 47F: 6.3*7 (78mA) 100F: 8*7 (95mA) |
| Tensile Strength (Wire lead terminal) | Load: 0.51 Kgf (d0.5mm), 1.0 Kgf (0.5d0.8mm), 2.0 Kgf (0.8d1.25mm) |
| Bending Strength (Wire lead terminal) | Load: 0.25 Kgf (d0.5mm), 0.51 Kgf (0.5d0.8mm), 1.0 Kgf (0.8d1.25mm) |
2410311335_Chengx-KS227M025F07RR0VH2FP0_C45072.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible