<
>
Specifications
Operating Temperature:
-55℃~+105℃
Lifetime:
2000hrs@105℃
Capacitance:
100uF
Height - Seated (Max):
5.4mm
Voltage Rating:
10V
Diameter:
6.3mm
Equivalent Series Resistance(ESR):
1Ω@100kHz
Ripple Current:
140mA@100KHz
Tolerance:
±20%
Mfr. Part #:
RVE1A101M0605ZY
Package:
SMD,D6.3xL5.4mm
Key Attributes
Model Number:
RVE1A101M0605ZY
Product Description
DONG GUAN CHENG TAO ELECTRONIC CO.,LTD
Product Description: This specification covers the "RVE Series" V-chip aluminum electrolytic capacitors. These capacitors are designed for various electronic applications requiring stable performance and reliability.
Product Attributes:
- Brand: RVE Series
- Origin: Dongguan City, China
- Certifications: Comply with EU directive 2002/95/EC
Technical Specifications
| Section | Details |
|---|---|
| Scope | "RVE Series" V-chip aluminum electrolytic capacitors. |
| Reference Standard | Japanese industrial Standard JIS C-5141, JIS C-5102. |
| Environmental Protection Standard | Comply with EU directive 2002/95/EC. |
| Operating Temperature Range | -55C ~ +105C |
| Voltage Range | 6.3 ~ 100V |
| Capacitance Range | 4.7~ 1500F |
| Capacitance Tolerance | 20% at 120Hz, 20C |
| Leakage Current | I 0.01 CV or 3 (A) whichever is greater (after 2 minutes) |
| Tan Measurement | Frequency: 120Hz, Temperature: 20C |
| Stability at Low Temperature | Measurement frequency: 120Hz |
| Load Life | After 2000 hours at 105C with rated voltage: Capacitance Change 30%, Tan 300% of initial, Leakage Current initial. |
| Shelf Life | After 1000 hours at 105C 5C: Capacitance Change Within 30% of initial, Tan 300% of initial, Leakage Current 200% of initial. |
| Resistance to Soldering Heat | After reflow soldering and recovery at room temperature: Capacitance Change 10% of initial, Tan initial, Leakage Current initial. |
| Marking | Manufactures mark, Rated voltage and nominal capacitance, Negative polarity. |
| Drawing (Unit: mm) | (4~6.3), (8, 10) |
| Dimensions (Unit: mm) | DL: 45.4 to 1010.5; A, B, C, E values provided. |
| Taping Specifications | Applicable standard JIS C0806ZY. Carrier Tape dimensions and Reel dimensions provided. |
| Lead-free Reflow Soldering Condition | Recommended Conditions for Reflow Soldering: Infrared/hot blast recommended, one time soldering recommended. Specific preheating, soldering time, and peak temperature conditions provided. |
| Packaging Quantity | Qty./Reel and Qty./Bag provided for various sizes. |
| Raw Materials of Lead Wire | TPCS: Fe 71.35%, Cu 20%, Sn 8.65%. |
| Explanation of Part Number | Series (RVE), Voltage (WV), Capacitance (F), Cap. Tol. (%), Case Size. Example: RVE 1H 4R7 M 0405ZY. |
| Construction | Materials and their treatments for coating, base, leads, sealing, and element are detailed. |
| Frequency Coefficient of Allowable Ripple Current | Coefficients provided for frequencies from 50Hz to 10kHz~. |
| Electrical Parameters (20% Capacitance Tolerance) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rated Voltage (V) | Capacitance (F) | Product Size (mm) | Rated Ripple Current (mArms) | Resistance () | Tan (120Hz / +20C) | Part No. |
| 6.3 | 22 | 45.4 | 60 | 3.00 | 0.26 | RVE0J220M0405ZY |
| 6.3 | 33 | 45.4 | 60 | 3.00 | 0.26 | RVE0J330M0405ZY |
| 6.3 | 47 | 55.4 | 95 | 1.80 | 0.26 | RVE0J470M0505ZY |
| 6.3 | 100 | 55.4 | 100 | 1.80 | 0.26 | RVE0J101M0505ZY |
| 6.3 | 5.4 | 140 | 1.00 | 0.26 | RVE0J101M0605ZY | |
| 6.3 | 220 | 6.35.4 | 140 | 1.00 | 0.26 | RVE0J221M0605ZY |
| 6.3 | 220 | 6.37.7 | 230 | 0.60 | 0.26 | RVE0J221M0607ZY |
| 6.3 | 330 | 6.37.7 | 230 | 0.60 | 0.26 | RVE0J331M0607ZY |
| 6.3 | 470 | 6.37.7 | 230 | 0.60 | 0.26 | RVE0J471M0607ZY |
| 8 | 330 | 810.5 | 450 | 0.45 | 0.26 | RVE0J331M0810ZY |
| 8 | 470 | 810.5 | 450 | 0.45 | 0.26 | RVE0J471M0810ZY |
| 8 | 820 | 810.5 | 450 | 0.40 | 0.26 | RVE0J681M0810ZY |
| 10 | 680 | 1010.5 | 670 | 0.25 | 0.26 | RVE0J681M1010ZY |
| 10 | 1000 | 1010.5 | 670 | 0.25 | 0.28 | RVE0J102M1010ZY |
| 10 | 1500 | 1010.5 | 670 | 0.25 | 0.28 | RVE0J152M1010ZY |
| 12.5 | 2200 | 12.513.5 | 820 | 0.12 | 0.34 | RVE0J222M1213ZY |
| 22 | 22 | 45.4 | 60 | 3.00 | 0.20 | RVE1A220M0405ZY |
| 22 | 33 | 45.4 | 60 | 3.00 | 0.20 | RVE1A330M0405ZY |
| 22 | 47 | 55.4 | 95 | 1.80 | 0.20 | RVE1A470M0505ZY |
| 22 | 100 | 55.4 | 100 | 1.80 | 0.20 | RVE1A101M0505ZY |
| 22 | 47 | 6.35.4 | 140 | 1.00 | 0.20 | RVE1A470M0605ZY |
| 22 | 100 | 6.35.4 | 140 | 1.00 | 0.20 | RVE1A101M0605ZY |
| 22 | 150 | 6.35.4 | 140 | 1.00 | 0.20 | RVE1A151M0605ZY |
| 22 | 220 | 6.35.4 | 140 | 1.00 | 0.20 | RVE1A221M0605ZY |
| 22 | 220 | 6.37.7 | 230 | 0.60 | 0.20 | RVE1A221M0607ZY |
| 22 | 330 | 810.5 | 450 | 0.45 | 0.20 | RVE1A331M0810ZY |
| 22 | 470 | 810.5 | 450 | 0.45 | 0.20 | RVE1A471M0810ZY |
| 22 | 220 | 810.5 | 450 | 0.45 | 0.20 | RVE1A221M0810ZY |
| 22 | 1000 | 1010.5 | 670 | 0.25 | 0.22 | RVE1A102M1010ZY |
| 22 | 2200 | 12.513.5 | 820 | 0.12 | 0.28 | RVE1A222M1213ZY |
| 10 | 10 | 45.4 | 60 | 3.00 | 0.18 | RVE1C100M0405ZY |
| 10 | 22 | 45.4 | 60 | 3.00 | 0.18 | RVE1C220M0405ZY |
| 10 | 22 | 55.4 | 95 | 1.80 | 0.18 | RVE1C220M0505ZY |
| 10 | 33 | 55.4 | 95 | 1.80 | 0.18 | RVE1C330M0505ZY |
| 10 | 33 | 6.35.4 | 140 | 1.00 | 0.18 | RVE1C330M0605ZY |
| 10 | 47 | 55.4 | 95 | 1.80 | 0.18 | RVE1C470M0505ZY |
| 10 | 47 | 6.35.4 | 140 | 1.00 | 0.18 | RVE1C470M0605ZY |
| 10 | 68 | 6.37.7 | 230 | 0.60 | 0.18 | RVE1C101M0607ZY |
| 10 | 68 | 86.5 | 230 | 0.60 | 0.18 | RVE1C680M0806ZY |
| 10 | 100 | 6.37.7 | 230 | 0.60 | 0.18 | RVE1C101M0607ZY |
| 10 | 100 | 86.5 | 230 | 0.60 | 0.18 | RVE1C101M0806ZY |
| 10 | 150 | 6.37.7 | 230 | 0.60 | 0.18 | RVE1C151M0607ZY |
| 10 | 150 | 810.5 | 450 | 0.45 | 0.18 | RVE1C151M0810ZY |
| 10 | 220 | 6.37.7 | 230 | 0.60 | 0.18 | RVE1C221M0607ZY |
| 10 | 220 | 86.5 | 230 | 0.60 | 0.18 | RVE1C221M0806ZY |
| 10 | 220 | 810.5 | 450 | 0.45 | 0.18 | RVE1C221M0810ZY |
| 10 | 330 | 810.5 | 450 | 0.45 | 0.18 | RVE1C331M0810ZY |
| 10 | 330 | 107.7 | 450 | 0.45 | 0.18 | RVE1C331M1007ZY |
| 10 | 470 | 810.5 | 450 | 0.45 | 0.18 | RVE1C471M0810ZY |
| 10 | 470 | 1010.5 | 670 | 0.25 | 0.18 | RVE1C471M1010ZY |
| 10 | 680 | 1010.5 | 670 | 0.25 | 0.18 | RVE1C681M1010ZY |
| 10 | 1000 | 1010.5 | 670 | 0.25 | 0.20 | RVE1C102M1010ZY |
| 10 | 1000 | 1013 | 750 | 0.15 | 0.20 | RVE1C102M1013ZY |
| 10 | 1500 | 12.513.5 | 820 | 0.12 | 0.22 | RVE1C152M1213ZY |
| 4.7 | 4.7 | 45.4 | 60 | 3.00 | 0.16 | RVE1E4R7M0405ZY |
| 4.7 | 10 | 45.4 | 60 | 3.00 | 0.16 | RVE1E100M0405ZY |
| 4.7 | 10 | 55.4 | 95 | 1.80 | 0.16 | RVE1E100M0505ZY |
| 4.7 | 22 | 55.4 | 95 | 1.80 | 0.16 | RVE1E220M0505ZY |
| 4.7 | 22 | 6.35.4 | 140 | 1.00 | 0.16 | RVE1E220M0605ZY |
| 4.7 | 33 | 55.4 | 95 | 1.80 | 0.16 | RVE1E330M0505ZY |
| 4.7 | 33 | 6.35.4 | 140 | 1.00 | 0.16 | RVE1E330M0605ZY |
| 4.7 | 47 | 6.35.4 | 140 | 1.00 | 0.16 | RVE1E470M0605ZY |
| 4.7 | 100 | 6.37.7 | 230 | 0.60 | 0.16 | RVE1E101M0607ZY |
| 4.7 | 100 | 810.5 | 450 | 0.45 | 0.16 | RVE1E101M0810ZY |
| 4.7 | 150 | 810.5 | 450 | 0.45 | 0.16 | RVE1E151M0810ZY |
| 4.7 | 220 | 810.5 | 450 | 0.45 | 0.16 | RVE1E221M0810ZY |
| 4.7 | 220 | 107.7 | 450 | 0.45 | 0.16 | RVE1E221M1007ZY |
| 4.7 | 220 | 1010.5 | 670 | 0.25 | 0.16 | RVE1E221M1010ZY |
| 4.7 | 330 | 810.5 | 450 | 0.40 | 0.16 | RVE1E331M0810ZY |
| 4.7 | 330 | 1010.5 | 670 | 0.25 | 0.16 | RVE1E331M1010ZY |
| 4.7 | 470 | 1010.5 | 670 | 0.25 | 0.16 | RVE1E471M1010ZY |
| 4.7 | 680 | 1013 | 750 | 0.15 | 0.16 | RVE1E681M1013ZY |
| 4.7 | 1000 | 12.513.5 | 820 | 0.11 | 0.20 | RVE1E102M1213ZY |
2509101359_ChengTao-RVE1A101M0605ZY_C46527572.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible