Product Overview
The CT series multilayer polymer solid aluminum electrolytic capacitors from DONG GUAN CHENG TAO ELECTRONIC CO.,LTD are designed for high-performance applications. These capacitors offer stable operation at 105C for 2000 hours and are suitable for various electronic devices.
Product Attributes
- Brand: CT Series
- Origin: Dongguan, China
- Material: Polymer Solid Aluminum Electrolytic
- Certifications: Not specified in the provided text
Technical Specifications
| Part No. | Description | WV(VDC) | Cap (F)@120Hz | tan Max. | Leakage Current (uA) | ESR Max. (m) | Case size |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CT0E471M194R5 | 470 | 0.06 | 94 | 4.5 | 7.3*4.3*1.9 | ||
| CT0E471M1906R | 470 | 0.06 | 94 | 6 | 7.3*4.3*1.9 | ||
| CT0E471M1909R | 470 | 0.06 | 94 | 9 | 7.3*4.3*1.9 | ||
| CT0E331M1909R | 330 | 0.06 | 66 | 9 | 7.3*4.3*1.9 | ||
| CT0E331M1906R | 330 | 0.06 | 66 | 6 | 7.3*4.3*1.9 | ||
| CT0F471M194R5 | 2.5 | 470 | 0.06 | 117.5 | 4.5 | 7.3*4.3*1.9 | |
| CT0F471M1906R | 2.5 | 470 | 0.06 | 117.5 | 6 | 7.3*4.3*1.9 | |
| CT0F471M1909R | 2.5 | 470 | 0.06 | 117.5 | 9 | 7.3*4.3*1.9 | |
| CT0F331M1909R | 2.5 | 330 | 0.06 | 82.5 | 9 | 7.3*4.3*1.9 | |
| CT0F331M1906R | 2.5 | 330 | 0.06 | 82.5 | 6 | 7.3*4.3*1.9 | |
| CT0J101M1940R | 6.3 | 100 | 0.06 | 63 | 40 | 7.3*4.3*1.9 | |
| CT0J151M1918R | 6.3 | 150 | 0.06 | 94.5 | 18 | 7.3*4.3*1.9 | |
| CT0J221M1915R | 6.3 | 220 | 0.06 | 138.6 | 15 | 7.3*4.3*1.9 | |
| CT1A101M1940R | 10 | 100 | 0.06 | 100 | 40 | 7.3*4.3*1.9 |
Technical Performance
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Working Temperature Range | -55~+105 |
| Rated Operational Voltage | 2~35V |
| Capacity Range | 15~470F (120Hz/20) |
| Allowable Deviation of Capacity | 20% (120Hz/20) |
| Loss Angle Tangent Value | Refer to table values (120Hz/20) |
| Leakage Current | I0.15CV (Charged for 2 minutes at rated voltage, 20) |
| Equivalent Series Impedance (ESR) | Refer to table values (100KHz/20) |
| Surge Voltage (V) | 1.1 times rated voltage |
| Durability (105, 2000h) | Capacitance change: 20% of initial; tan: 200% of initial; Leakage current: initial spec. |
| High Temperature and Humidity (60, 90%-95%RH, 1000h) | Capacitance change: +50%/-20% of initial; tan: 200% of initial; Leakage current: initial spec. |
Tests and Requirements
| Test | Method/Conditions | Specification |
|---|---|---|
| Surge Test | 1000 cycles, 305s charge, ~5min30s discharge | Capacitance change: Within 10% of initial; tan, ESR, Leakage current: initial specified value |
| Solderability | Reflow method; Visual inspection | Area to be welded coated with new solder, minimal dispersed defects. |
| Resistance to Soldering Heat | Reflow method, 24h2h recovery | No visible damage, clear markings; Capacitance variation: 10%; tan, ESR, Leakage: initial limit |
| Solvent Resistance (IPA) | 235, 5min0.5min soak (Method 2, no friction), 48h recovery | No visible damage, clear markings |
| Damp Heat, Steady State | 602, 90%-95%RH for 2408h, 1-2h recovery | Capacitance change: Within 20% of initial; tan, ESR: Within 150% of initial; Leakage current: initial specified value |
| Shelf Life (High Temp Storage) | +105 for 1000h (no voltage applied), 1-2h recovery | Capacitance change: Within 20% of initial; tan, ESR: Within 150% of initial; Leakage current: initial specified value |
| Load Life (Durability) | +105, rated voltage with specified ripple current for 2000h, 1-2h recovery | Capacitance change: Within 20% of initial; tan, ESR: Within 150% of initial; Leakage current: initial specified value |
| Rapid Temperature Change | 5 cycles as per Figure 1, 1-2h recovery | Capacitance change: Within 10% of initial; tan, ESR, Leakage current: initial specified value |
| Low Temperature Test | -55 for 722h, 1-2h recovery | Capacitance change: Within 10% of initial; tan, ESR, Leakage current: initial specified value |
| Reflow Soldering Test | Solder: H60A/S or H63A; Solder temp: 2655 for 10s (Reflow) or 350 for 3s (Soldering Iron) | Refer to soldering curve. |
2506271720_ChengTao-CT0E331M1906R_C49256369.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible