Product Overview
This document is an Approval Sheet for Metallized Polypropylene Film Capacitors (MPP-QP) from DONGGUQN CHAMPION ELECTRONIC TECHNOLOGY CO., LTD. These capacitors are designed for interference suppression and are suitable for a wide range of applications requiring stable capacitance and reliable performance.
Product Attributes
- Brand: CHAMPION
- Origin: DONGGUQN
- Product Name: METALLIZED POLYPROPYLENE FILM CAPACITOR (MPP-QP)
- Customer:
- Approval Date: 2018.08.24
- Manufacturer:
- Website: www.champion-dg.com
Technical Specifications
| Item | Details |
| Scope | Capacitor for type MPP (Metallized Polypropylene Film Capacitor) |
| Operation Temperature | -40 ~ +105 |
| Capacitance Range | 0.001uF ~ 15 uF |
| Capacitance Tolerance | 2%(G), 3%(I), 5%(J), 10%(K), 20%(M) |
| Rated Voltage | 50VDC, 63VDC, 100VDC, 250VDC, 400VDC, 450VDC, 630VDC, 1KVDC |
| Champion Part No. Structure | (tape) (capacitance) (tolerance) (rated voltage) (Dc/Ac) (Size) (lead forming) (lead pitch) (lead length) |
| Tape Codes | PEI, MEF, MEM, MPP, PEN, PPN, PPS, MEC, MET |
| Capacitance Codes | 101 (0.0001uF), 102 (0.001uF), 103 (0.01uF), 104 (0.1uF), 105 (1uF), 106 (10uF) |
| Tolerance Codes | F (1%), G (2%), H (2.5%), I (3%), J (5%), K (10%), M (20%) |
| Rated Voltage Example | 0630 -> 630V, 1000 -> 1KV |
| DC/AC Designation | D DC; A AC |
| Size Format | 090805 (W)9*(H)8*(T)5 |
| Lead Forming Codes | B, K, R, U, W, T, S (TAPING, Customer Special Require) |
| Lead Pitch Codes | 08 (7.5mm), 10 (10mm), 15 (15mm), 20 (20mm), 28 (27.5mm) |
| Lead Length Codes | 04 (4mm), 08 (8mm), 10 (10mm), 13 (13mm), 23 (23mm), 30 (30mm), 40 (40mm) |
| Specifications Standard | JIS 5115, IEC384-16 |
| Withstand Voltage (Terminals) | 150% Of Rated Voltage, 60sec. No abnormality |
| Withstand Voltage (Terminal/Enclosure) | UR200+1000VDC, 60sec. No abnormality |
| Insulation Resistance (CR 0.33uF) | IR 9,000M (at 10015VDC, 60sec / 25) |
| Insulation Resistance (CR > 0.33uF) | IR 3,000 (M. uF) (at 10015VDC, 60sec / 25) |
| Capacitance Measurement | Within the tolerance specified (1KHz, 1Vrms Max. at 25) |
| Dissipation Factor | 0.001 (0.1%) Max. (1KHz, 1Vrms Max. at 25) |
| Tense Strength of Terminal | 1.0 Kg Load Force, 10 1sec Holding Time. No wire breakage and capacitor damage. |
| Bending Strength of Terminal | 0.5 Kg Load Force, 4 x 90 in 5sec Bending Time. No wire breakage and capacitor damage. |
| Vibration Test | Frequency: 10~55~10Hz (1min/cycle), Distance: 1.5mm, Axis: X, Y, Z (2h/axis), Appearance: No Visible Damage, Contact: Normal. |
| Solder-ability | 75% Of The Surface Tinning (Solder temp: 2705, Solder time: 30.5sec) |
| Heat Shock Test | Appearance: No Visible Damage, Withstand Voltage: Normal, Capacitance Change: 3% of Initial Value. (Solder temp: 2705, Solder time: 30.5sec, Test Voltage: 150% Rated Voltage for 1min) |
| Cold Resistance Test | Appearance: No Visible Damage, Capacitance Change: 0~ -10% of Initial Value. (Test Temp: -40, Test Times: 2Hrs) |
| Dry Heat Resistance Test | Appearance: No Visible Damage, Withstand Voltage: Normal, Capacitance Change: +5~ -2% of Initial Value, Insulation Resistance: CR 0.33uF 2,700M; CR > 0.33uF 900 M. (Test Temp: 105 2, Test Times: 2Hrs) |
| Humidity Resistance Test | Appearance: No Visible Damage, Withstand Voltage: Normal, Capacitance Change: 10% of Initial Value, Insulation Resistance: CR 0.33uF 2,700M; CR > 0.33uF 900 M, DF (tan) 0.001. (Test Temp: -40 2, RH: 90 ~ 95%, Test Times: 2408 HRS, Test Voltage: 130% Rated Voltage for 1min) |
| Heat Resistance (Charge & Discharge) | Appearance: No Visible Damage, DF (tan) 0.001, Capacitance Change: 10% of Initial Value, Insulation Resistance: Over 3000M . (Test Voltage: Rated Voltage Charge/Discharge 2s each, 100,0001000 cycles, Test Temp: 1052) |
| Heat Resistance (Continuous) | Appearance: No Visible Damage, DF (tan) 0.001, Capacitance Change: 7% of Initial Value, Insulation Resistance: Over 3000M . (Test Voltage: 125% Rated Voltage, Test Temp: 1052, Test Times: 50024Hrs) |
| Dimensions | Refer to drawing (W, T, H, A, P, d) |
| Convention Marking | CAPACITANCE CODE (e.g., 104), CAPACITANCE TOLERANCE (e.g., K), Rated voltage (e.g., 275V DC) |
2410121308_CHAMPION-MPP124K0250D131206B1015_C270101.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible